خانه / یک ساختمان خوب / آسانسور ، شریان حیاتی ساختمان
آسانسور

آسانسور ، شریان حیاتی ساختمان

در 150 سال اخیر پیشرفت‌های زیادی در زمینه‌ی صنعت ساختمان روی داده است، اما شاید مهم‌ترین آن‌ها اختراع آسانسور بوده است. در سال 1853 با ساخت سیستم ترمز ایمنی (Safety Brake) توسط الیشا اتیس (Elisha Otis) امکان ساخت بناهایی با 7 طبقه بوجود آمد و تا امروز آن‌ها همچنان بلند و بلندتر می‌شوند. در سال 2009 برج خلیفه، بلندترین برج دنیا، با 163 طبقه که از آسانسورهای اتیس استفاده می‌کند ساخته شد.آسانسور

در زمانی که طول کابل آسانسورهای موجود تا 500 متر افزایش پیدا کرده بود شرکت KONE در سال گذشته، سیستم Ultra Rope را رونمایی کرد.این سیستم به آسانسورها این امکان را می‌دهد که مسافتی 1 کیلومتری را بدون ایست طی کنند، یعنی 2 برابر آسانسورهای نسل قبل.

به منظور افزایش ظرفیت حمل آسانسورها یک شرکت آلمانی به نام Thyssen Krupp سیستم دوقلو(TWIN) را معرفی کرده است که در این سیستم 2 کابین در یک محور حرکت می‌کنند. در بالاترین و پایین‌ترین طبقه یک فضای ایست مجزا طراحی شده است که کابینی که آزاد است در آن پارک می‌شود تا کابین دیگر بتواند بدون توقف به مقصد برسد.

آسانسور

 این شرکت در حال حاضر روی سیستم Multi کابین کار می‌کند. در این مدل کابین‌ها بدون نیاز به کابل می‌توانند هم در جهت افقی و هم عمودی به صورت مستقل حرکت کنند.

آسانسورآسانسورنمودار جابجایی کابین در سیستم MULTI

کار جدیدی که شرکت‌های پیشرو در صنعت آسانسور در پیش دارند استفاده از اینترنت در سیستم آسانسور است. شرکت Thyssen Krupp در همکاری با مایکروسافت از سیستمی به نام MAX استفاده کرده که بازخورد اطلاعاتی مستمری از آسانسور به مسئول فنی آن می‌دهد و به تکنیسین‌ها اعلام می‌کند که کدام بخش از آسانسور قبل از خرابی آن نیاز به تعمیر و جایگزینی قطعات دارند، این سیستم باعث کاهش زمان ازکارافتادگی آسانسور می‌شود.

شرکت Schindler سیستمی به نام My Port را رونمایی کرده است که میزان تعامل بین ساختمان و افراد را افزایش داده است. در این آسانسور کاربر می‌تواند مقصد و اولویت‌های جابجایی‌اش را از قبل تعیین کند و در نتیجه آسانسور دقیقاً در همان زمانی که کاربر می‌خواهد به طبقه‌ی مورد نظر می‌رسد.

تمام این پیشرفت‌ها ذهن ما را به این سوال معطوف می‌کند که سیستم آسانسور چطور می‌تواند فرم و کارکرد یک ساختمان را تحت تأثیر قرار دهد؟

با طراحی و استفاده از سیستم Multi تصور ساختمان‌هایی که در اطراف هسته‌ی مرکزی آسانسورها شکل می‌گیرند ساده‌تر شده است. این مدل باعث جابجایی راحت‌تر و سریع‌تر کاربران ساختمان و ایجاد فرم‌های جدید و عجیب در ساختمان می‌شود، مانند برج OMA’S CCTV tower.

آسانسور

با صرف فضای کمتر برای آسانسور‌ها، فضای بیشتری در هر طبقه‌ی ساختمان برج آزاد می‌شود و برج‌های مدادی شکل با زیربنای کمتر قابلیت و کارآیی بیشتری پیدا می‌کنند.ایمنی بیشتر و کاهش زمان توقف نتیجه‌ی استفاده از تکنولوژی اینترنتی می‌باشد، هم‌چنین این تکنولوژی به معنی دسترسی راحت‌تر به طبقات بالاتر ایجاد فضاهای عمومی بیشتر در ارتفاع می‌شود.

با افزایش میزان جمعیت و احساس نیاز به ساختمان‌های بلند، شرکت‌های طراحی و تولید آسانسور نقش مهمی در صنعت ساختمان پیدا کردند. در واقع گفته می‌شود که آسانسور به معماران اجازه می‌دهد که ساختمان‌هایی طراحی کنند که هماهنگ با نیازهای جدید باشد.

گردآورنده: آزاده ندیمی

منبع: Archdaily.com

پیشنهاد می کنیم...

شیشه

شیشه ، ویژگی ها و قابلیت ها

شیشه به عنوان یکی از مصالح اصلی در ساختمان، اولین بار در 500 سال قبل ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.