خانه / یک ساختمان خوب / بتن ، معرفی عمومی و انواع آن
بتن

بتن ، معرفی عمومی و انواع آن

وقتی در صنعت ساختمان از بتن صحبت می‌کنیم در حقیقت منظور ما بتن مسلح شده با میلگرد می‌باشدکه به صورت خلاصه به آن (RCC (reinforced cement concrete نیز می‌گویند. این ترکیب آهن و بتن به خوبی در مقابل فشار بار مقاومت دارد، به راحتی در کارگاه ساختمانی قابل تولید است و ارزان نیز می‌باشد.

برای تهیه‌ی بتن اولین قدم ساخت قالب است که توسط آن شکل دلخواه را به‌وجود می‌آوریم، سپس براساس نقشه‌ای که مهندسین سازه تهیه کرده‌اند، میلگردها در جای خود قرار می‌گیرند و خاموت بندی انجام می‌شود. میلگردهای خاموت بندی شده تشکیل یک قفس آهنی را می‌دهند که کاملاً یکپارچه است. همزمان با ساخت شبکه‌ی میلگردها اقدام به تهیه‌ی بتن می‌کنند  که در صورتیکه در کارگاه تهیه شود بر اساس فرمول خاصی سیمان،‌ شن و سنگریزه‌ یک اندازه را با آب در میکسر مخلوط کرده و بتن مایع را در قالب ریخته تا به حد مورد نظر برسد.

بتن در عرض چند ساعت محکم می‌شود اما یک ماه طول می‌کشد تا به نهایت استحکام خود برسد. در طول این مدت بتن نیاز به مراقبت دارد و برای این که فعل و انفعالات شیمیایی در آن به خوبی صورت بگیرد متوالیاً بر سطح آن آب می‌پاشند.

تهیه‌ی یک بتن خوب با مقاومت بالا و دانه‌بندی درست و رعایت اصول ساخت و نسبت مواد آن در جای خود یک دانش عملی است. یک طراح خوب بتن در ابتدا خصوصیات مورد نظر برای بتنی که نیاز داریم را مشخص می‌کند و عوامل بسیاری را به حساب می‌اورد تا این که به یک روش تهیه‌ی مناسب برای بتن مورد نظر می‌رسد.

بتن

طراح سایت معمولاًمدل‌های متفاوتی از بتن را برای منظورهای مختلف سفارش می‌دهند. برای مثال اگر نیاز به ساخت یک دیوار باریک دور از دسترس داشته باشیم بتن مورد استفاده باید بیشتر حالت مایع داشته باشد تا بتواند در همه جای قالب پخش شود. در اکثر برنامه‌های کاربردی ساخت و ساز از چند دستورالعمل استاندارد استفاده می‌شود. نمونه‌های متداول استاندارد در زمینه‌ی بتن M20، M30، M40 هستند که اعداد 20 و 30 و 40 به میزان استحکام بتن در مترمربع اشاره دارد. بنابراین استاندارد M30 یعنی اینکه بتن به میزان 30 نیوتن بر مترمربع تحمل فشار بار را دارد. استانداردهای دیگری نیز هستند که به میزان سنگریزه اختلاط بتن اشاره دارند به عنوان مثال اگر یک مهندس بتنی با استاندارد 20/M30 را انتخاب کند در واقع بتنی در نظر دارد با استاندارد M30 و میزان درشتی سنگریزه حداکثر 20 میلی‌متر، که در بسیاری از کشورها به غلط این طور تعبیر می‌شود که بتن مورد نیاز بتنی است با تحمل فشار بار بین 20 تا 30 نیوتن بر مترمربع.

بتنی که در محل کارگاه در قالب ریخته می‌شود را “بتن در جا” و بتنی که در کارخانه ساخته و قالبگیری می‌شود و پس از خشک شدن به کارگاه حمل می‌شود را “بتن پیش ساخته” می‌نامند.

بتن

انواع بتن:

بتن با مقاومت بالا (High Strength Concrete): مهمترین و اساسی‌ترین ویژگی بتن مقاومت فشاری آن است. بتن با مقاومت فشاری  (Mpa40(psi 5800 را بتن با مقاومت بالا می‌نامند.

بتن

بتن با عملکرد بالا(High Performance Concrete): این نوع بتن که امروزه بسیار گسترش پیدا کرده است، را بهتر است که بتن معمولی بنامیم. این نوع بتن دارای ویژگی‌های بهتری مانند طول عمر بیشتر در محیط‌های با خورندگی بالا، نفوذپذیری، چگالی مناسب‌تر، سهولت قرارگیری در قالب و بسیاری پارامترهای دیگر نسبت به بتن نوع اول است.

بتن

بتن سبک(Lightweight Concrete): ساخته شده از قطعات کوچک و سبک مانند دانه‌های ریز استیروفوم ((styrofoam (thermocole) است و یا با استفاده از ترکیب بتن با مواد فوم‌ساز تولید می‌شود. بتن سبک دارای مقاومت سازه‌ای پایین می‌باشد و معمولاً در قسمت‌های غیر سازه‌ای استفاده می‌شود. بهترین نمونه این بتن، بلوک‌های بتن سبک اتوکلاو شده(autoclaved concrete (AAC)) است. این بلوک‌ها برای ساخت دیوارها کاربرد دارند. این نوع بتن را cellular concrete or aerated concrete نیز می‌نامند.

بتن پاششی یا شاتکریت(Sprayed Concrete or Shotcrete): گاهی اوقات با پاشیدن بتن بر روی یک سطح یک لایه‌ی نازک و ناهموار بتنی را به‌وجود می‌آورند. این روش با مدل‌های قبلی که بتن در یک قالب ریخته می‌شود متفاوت است و مستقیماً بر روی سطح مورد نظر پاشیده می‌شود و برای کارهای زیر ساختی و مرمت سطوح شکسته و قدیمی استفاده می‌شود. به این روش guniting نیز می‌گویند.

بتن

بتن ضد آب(Water-resistant Concrete): بتن معمولی در مقابل آب نفوذپذیر می‌باشد و به آب امکان عبور می‌دهد. در مقابل بتن ضد آب مانع نفوذ آب است و برای ساخت و ساز در زیر زمین مانند پی‌ها یا منابع آب و سدها کاربرد فراوان دارد. استفاده از این نوع بتن در پل‌ها و اسکله‌ها نیز رایج است.

بتن

بتن میکرو مسلح(Micro reinforced concretes): این محصول یک نسل جدید از بتن‌های های‌تک می‌باشد که در آن قطعات ریز استیل، فایبرگلاس و رشته‌های پلاستیک استفاده می‌شود. این مواد به طرز چشمگیری خصوصیات بتن را تغییر می‌دهند.

گردآورنده: آزاده ندیمی

منبع: http://www.understandconstruction.com

پیشنهاد می کنیم...

پیاده راه

پیاده راه ، پل عابر ، پل روگذر … تعریفی جدید

امروزه در شهرهای بزرگ استفاده از راه‌های هوایی یکی از راه‌حل‌های پیشنهادی به منظور کاهش ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.