خانه / یک ساختمان خوب / تغییر مقادیر در قراردادها (سقف ۲۵ درصد)– بخش اول
مستر معمار_ mr memar

تغییر مقادیر در قراردادها (سقف ۲۵ درصد)– بخش اول

قرارداد

تغییر در مقادیر اولیه قرارداد یکی از موضوعات اجتناب ناپذیر در قراردادهایی است که بر اساس مقادیر اولیه و نرخ واحد بها منعقد می‌گردد. در این مبحث قصد داریم تا ضمن ارائه توضیحاتی در این خصوص، بستری فراهم نماییم تا مراجعه‌کنندگان به این مطلب تجارب و نکات مهم خود در رابطه با این مبحث را در قالب “دیدگاه” ارائه تا فهم جمعی مجموعه عزیزان نسبت به این موضوع ارتقاء یابد.

در اغلب موارد به دلیل عدم وجود برآورد دقیق از احجام کار، امکان عقد قراردادهایی با قیمت کل ثابت یا Lump Sum وجود ندارد و عمده قراردادهای معمول بصورت پیش‌بینی و برآورد تقریبی مقادیر اولیه و لحاظ نمودن نرخ واحد برای هر‌یک از ردیف‌های کاری منعقد می‌گردد. مثلا قرارداد نصب 100 تن اسکلت فلزی با قیمت واحد هر کیلو 800 تومان که مبلغ اولیه قرارداد برابر می‌شود با 800.000.000 تومان. اینگونه قراردادها برای پیمانکار ریسک کمتری را در مقایسه با قراردادهای مبلغ ثابت یا Lump Sum به دنبال دارد.

به دلایل زیر ممکن است مقادیر اولیه قرارداد دچار تغییر شوند و طبعاً مبلغ نهایی قرارداد نیز افزایش یا کاهش یابد:

 • نادیده گرفتن برخی از آیتم‌های کاری درزمان طراحی یا برآورد اولیه که می تواند به صورت سهوی و در برخی موارد اجتناب‌ناپذیر باشد. مثلاً عدم اطلاع از میزان سنگ یا صخره در لایه‌های زیرین خاکبرداری و عدم امکان پیش‌بینی دقیق مقادیر آن.
 • تغییر در طرح اولیه به دلایل مختلف مثل تغییرات در ابعاد طرح جهت بهبود کارایی یا اعمال مهندسی ارزش.اما این تغییرات دارای محدودیت‌ها و تبعاتی است که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

قراداد1

محدودیت‌ها:

محدودیت افزایش مقادیر: به‌طور کلی افزایش مقادیر اولیه و طبعاً افزایش مبلغ اولیه قرارداد ممکن است به دلایل مختلف باعث ضرر و زیان کارفرما شود. عمده این دلایل عبارتند از:

 • عدم پیش‌بینی اعتبار اولیه و در نتیجه ایجاد اختلال در مدیریت مالی مجموعه کارفرما.
 • ثابت ماندن قیمت واحد و ضرر کارفرما (خاطر نشان می‌گردد عمدتاً بدلیل ثابت بودن برخی از هزینه‌های بالا سری، با افزایش حجم کار بایستی قیمت واحد اندکی کاهش یابد. مثلاً قیمت واحد پیشنهادی برای نصب 2000 تن اسکلت فلزی معمولاً کمتر از قیمت واحد نصب 100 تن اسکلت فلزی است).
 • جلوگیری از ایجاد فساد در واگذاری معامله کوچک و افزایش بی‌رویه مقادیر و تبدیل به معامله بزرگ.

قرارداد2

بنا به دلایل فوق محدودیت ذیل اعمال می‌گردد:

 • جمع مبلغ مربوط به افزایش مقادیر و مبلغ کارهای با قیمت جدید نباید از 25درصد مبلغ اولیه قرارداد بیشتر شود. در صورتی که تغییر مقادیر فوق از سقف 25 درصد تجاوز نماید، حتی در صورت توافق پیمانکار نیز نمی‌توان مقادیر را بیش از آن افزایش داد. لذا در‌این صورت راه‌حل پیشنهادی انعقاد قرارداد متمم یا الحاقیه (با رعایت شرایط آن و الزامات مجموعه کارفرمایی) است.

تبصره: قیمت کارهای با قیمت جدید، خود دارای محدودیت سقف 10 درصد نیز می‌باشد.

قرارداد3

محدودیت کاهش مقادیر: کاهش مقادیر اولیه و مبلغ قرارداد می تواند باعث ضرر و زیان پیمانکار شود. زیرا بخشی از قیمت واحد قرارداد دربردارنده هزینه‌های ثابت بالاسری کار است که این هزینه‌ها با تغییر حجم کاری ثابت می‌ماند و کاهش مقادیر کار باعث کاهش آن و بالطبع ضرر و زیان پیمانکار می‌شود.

لذا جهت جلوگیری از ضرر و زیان پیمانکار محدودیت ذیل اعمال می‌گردد.

 • جمع مبلغ مربوط به کاهش مقادیر و حذف آنها نباید از 25 در صد مبلغ اولیه قرارداد بیشتر شود. در صورت تجاوز از این سقف و توافق پیمانکار، مبلغ قرارداد براساس نرخ واحد قرارداد اصلاح و الحاق می‌گردد. همچنین در صورت تکمیل کار و تائید صورت وضعیت قطعی، مقادیر کار بدون آنکه از سوی کارفرما کم شده باشد، براساس مقادیر واقعی و نرخ واحد قرارداد محاسبه می‌گردد و ادعای پیمانکار جهت کاهش نسبت به سقف 25 درصد قابل قبول نیست.

درصورت عدم توافق پیمانکار با کاهش بیش از 25 درصد مبلغ قرارداد، قرارداد خاتمه می‌یابد.

در بخش بعدی ضمن بیان نکاتی مهم درباره موضوع فوق به بیان برخی تبعات ادعایی (Claim) مرتبط با آن می‌پردازیم.

تهیه کننده: سعید خلیلیان

منابع:

کتاب شرح حقوقی پیمان، ابراهیم اسماعیلی هریسی

برخی از سایت‌های اینترنتی

پیشنهاد می کنیم...

شیشه

شیشه ، ویژگی ها و قابلیت ها

شیشه به عنوان یکی از مصالح اصلی در ساختمان، اولین بار در 500 سال قبل ...

60 دیدگاه ها

 1. با سلام. مطالب مفید و مناسبی را مطرح فرمودید، به خصوص برای دوستانی که تازه وارد فضای کار شده اند.ممنون.

 2. سلام،
  خدا قوت. مطلبی را که ارائه فرمودید بسیار کاربردی است و توجه به نکات مطرح شده بسیاری از تناقضات قراردادها را برطرف نموده و توافق را شفاف می نماید.

 3. با سلام و تشکر از دیدگاه شما.
  با نظر شما موافقم. اطلاع از برخی نکات مهم قراردادی باعث تبدیل شدن قراردادها به قراردادهای منصفانه یا Fair Contract میشود و از خیلی از هزینه های مربوط به بررسی و حل دعاوی حقوقی جلوگیری می کند.

 4. با سلام؛ ضمن تشکر از مطلب مهم و کاربردی که ارائه فرمودید؛
  نکته ای از این مطلب برداشت کردم که وقتی قراردادی منعقد می شود، درصورت توافق طرفین حداکثر ۲۵ درصد میتوان مبلغ را (در چارچوب همان قرارداد و طبق شرایط عمومی پیمان) افزایش یا کاهش داد و اگر افزایش یا کاهشی بیش از این مورد توافق طرفین باشد، باید الحاقیه یا متمم قرارداد منعقد گردد. آیا این حکم کلی به همین گونه است؟

  • با سلام و تشکر از شما.
   برداشت شما صحیح است فقط ذکر این نکته لازم است که در خصوص تغییر مقادیر زیر ۲۵%، نیازی به توافق طرفین نیست، زیرا این توافق عمدتا در قرارداد اولیه صورت گرفته و صرفا ابلاغ از طرف کارفرما به معنی لزوم انجام آن است.

 5. با تشکر از ارائه‌ی این مطلب مفید. به نظرم احتمالاً باید تأکید کرد که موارد گفته شده مربوط به قراردادهایی است که با کارفرمای دولتی منعقد می‌شود و کارفرمای خصوصی این محدودیت‌ها را ندارد. ضمناً در بخش محدودیت افزایش مقادیر، افزایش بیش از ۲۵درصد حتی در صورت توافق کارفرما جایز نیست. (در متن آمده حتی با توافق پیمانکار)

  • با تشکر از شما، بله نکته شما صحیح است و الزام این موضوع در خصوص قراردادهای منعقده با دستگاه های دولتی است. ولی بدلایل ذکر شده در متن (با عنوان دلایل اعمال این محدودیت) موضوع سقف قراردادهای غیر دولتی نیز دارای اهمیت بوده و عمدتا از همین سقف ۲۵% تبعیت می کنند مگر اینکه سقف دیگری (مثلا ۳۰% یا بصورت جمع جبری) در اسناد مناقصه و قرارداد پیش بینی شود.
   در خصوص مطلب دوم، عقد الحاقیه بابت افزایش بیش از ۲۵% در صورت توافق طرفین، مستلزم اخذ مجوزهایی است که طی مراحل آن عمدتا زمانبر و انرژی بر میباشد و نهایتا پس از آن بایستی متمم یا الحاقیه صادر شود. مثلا در قراردادهای بخش خصوص این کار پس از اخذ مجوز از بالاترین مرجع آن سازمان و در صورت تائید گزارشات توجیهی امکان پذیر میباشد. بطور کلی در قراردادهای دولتی و خصوصی، در این حالت مبنا خاتمه قرارداد است مگر اینکه کارفرما تشخیص دهید عدم عقد الحاقیه به صرفه و صلاح او نیست (مثلا تورم بالا بوده و برگزاری مناقصه جدید منجر به رقم بالاتر خواهد شد)، در اینصورت پس از تهیه گزارش و اخذ مجوز از ارگانهای مشخص شده (مثلا شورای فنی استان یا شورای عالی فنی…) نسبت به عقد الحاقیه اقدام می شود.

 6. با سلام و عرض ادب
  برای ماهایی که در زمینه عمرانی فعالیت می کنیم این بحث بسیار مفید و کاربردی میباشد

 7. با سلام.مطالب و کامنتها بسیار مفید بود.خواهشا مطالبی از چگونگی متره و براورد.و همچنین مطالبی از مدیریت و ساخت بگذارید

 8. سلام با تشکر از مطالب مفیدتون

 9. سلام و خسته نباشید به شما.
  یکی از ملزومات هر مهندسی که با کارهای اجرایی درگیر است آشنایی او با شرایط حقوقی پیمان لازم است. اما ای کاش میشد برخی از مسایل و مشکلات حقوقی شرایط عمومی پیمان ناشی از عدم آشنایی مهندسین را به صورت مطالعه موردی بررسی کنید.
  با تشکر

  • با سلام و تشکر از دیدگاهتان.
   انشاء ا… در مقالات بعدی. با توجه به وسعت موضوعات شرایط عمومی، اشاره به موضوعات خاص از طرف شما دوست عزیز، کمک زیادی به تمرکز روی مسائل مهمتر خواهد کرد.

 10. با سلام؛
  لطفا در خصوص این جمله توضیح بیشتری بفرمایید:
  “قیمت کارهای با قیمت جدید، خود دارای محدودیت سقف ۱۰ درصد نیز می‌باشد”
  با تشکر

  • با سلام
   محدودیت ۲۵ درصد ذکر شده در مقاله برای مجموع تغییرات مقادیر قرارداد (شامل مقادیر موجود و جدید)، یعنی چه از بابت تغییر مقادیر آیتم های موجود و همچنین تغییر مقادیر آیتم های جدید است. ولی بایستی توجه داشت که برای آیتم های جدید (یعنی آیتم هایی که در قرارداد ردیف قیمتی برای آنها پیش بینی نشده است و هم اکنون به آنها نیاز است)؛ محدودیت دیگری نیز وجود دارد که مقدار آن ۱۰ درصد است. یعنی مجموع مبلغ آیتم های جدید نباید از ۱۰ درصد مبلغ قرارداد بیشتر شود. البته همانطور که آقای امینیان اشاره فرمودند این محدودیت مربوط به قراردادهای دولتی و شرایط عمومی است ولی بدلیل منطق صحیح آن، در سایر قراردادها نیز استناد می شود.

 11. با سلام و تشکر از مطلب مفیدتون
  این طور متوجه شدم که با افزایش میزان خرید، مبلغ کل کاهش پیدا می کنه.
  فکر کنم این طوری هم به نفع خریداره و هم فروشنده.

  • با سلام و تشکر از شما.
   احتمالا نتونستم این قسمت را بخوبی شرح بدم. جهت توضیح بیشتر:
   اصولا وقتی مقادیر قرارداد افزایش پیدا میکنه مبلغ قرارداد هم متناسبا افزایش پیدا میکنه ولی این افزایش میتونه تا سقف ۱۲۵% مبلغ اولیه قرارداد باشه. برای بیشتر از اون لازمه اقدامات خاصی انجام بشه. یکی از علل این محدودیت اینه که معمولا با افزایش مقادیر کار، هزینه های ثابت کار مثل برخی بالاسری ها ثابت بوده و بنابراین قیمت واحد (تاکید میکنم؛ قیمت واحد) کاهش پیدا میکنه و اگر قرارداد با همون قیمت واحد قبلی محاسبه بشه کارفرما ضرر میکنه. به همین دلیل این محدودیت گذاشته شده تا جلوی ضرر کارفرما گرفته بشه.
   بنابراین؛
   با افزایش میزان خرید، مبلغ کل کاهش پیدا نمی کنه بلکه طبق یک اصل کلی میتونه قیمت واحد اون کار کاهش پیدا کنه.
   ظاهرا موضوع بخوبی باز نشده بود و باعث ایجاد این ابهام شده. اگر هنوز ابهامی هست لطفا بفرمائید.

 12. سلام من که خیلی چیز ها یاد گرفتم. ممنون

 13. با سلام و تشکر فراوان، در مورد قراردادهایی که بین اساتید دانشگاه و شرکت ها بسته می شود هم می توانید توضیح دهید؟

  • با سلام و تشکر از ثبت دیدگاهتون
   این نوع از قراردادها بصورت قرارداد مابین شخص حقیقی و شرکتها و احتمالا یا بصورت هزینه نفر.ساعت و یا بصورت تعریف بسته کاری مشخص میباشد. در مورد اول (یعنی نفر.ساعت) لازم است پیش بینی احتمال تغییر مبلغ واحد قرارداد بدلیل تورم سالیانه انجام شود. به عبارت دیگر بایستی قید شود اگر بنا به دلایل غیر منصوب به مشاور (استاد دانشگاه) انجام کار به تاخیر بیفتد (و مثلا به سال بعد موکول شود) لازم است قیمت واحد قرارداد بر اساس مکانیزم مشخصی اصلاح شود.
   در خصوص نوع دوم (یعنی بسته کاری) شرایط عمدتا مشابه قراردادهای اجرایی است و لازم است محدودیتی برای تغییر مقادیر پیش بینی کرد، تا در صورت ایجاد این تغییر طرفین متضرر نگردند و بر اساس توافقات حین کار، الحاقیه قرارداد تنظیم شود.
   امیدوارم مطالب مفید باشد.

 14. از پست بسیار خوب و مفید شما سپاسگذارم.

 15. سلام، خیلی مفید وعالی بود.

  • سلام قرارداد کاری اینجانب با کارفرما کاهش ۵۳% داشته ولی با توافق کارفرما وپيمانکار مقرر شد ادامه پیدا کند تا درخصوص ضرر و زیان پیمانکار تصمیم گرفته شود ولی اکنون فرمول مشخص شدن مبلغ زیان پیمانکار با عث اختلاف شده است لطفا راهنمایی بفرمائید

   • با سلام
    بطور کلی بهتر بود در زمان توافق برای ادامه کار، موضوع نحوه محاسبه ضرر و زیان کار را مشخص مینمودید. ولی در این خصوص چند نکته ذیل را مد نظر قرار دهید:
    اول. بخشی از هزینه های شما (بعنوان پیمانکار) هزینه های ثابتی است که به حجم کار بستگی ندارد. مثلا هزینه های دفتر مرکزی یا هزینه های ایاب و ذهاب اولیه جهت بازدید از محل یا هزینه های مربوط به صدور تضامین حسن انجام تعهدات و …. که لازم است این هزینه ها شناسایی و میزان آن برای مبلغ اولیه قرارداد توافق و این مبلغ بعنوان خسارت در نظر گرفته شود.
    دوم. ممکن است شما در زمان پیشنهاد قیمت، برخی قیمتها را کمتر یا برخی آیتم ها را بیشتر از هزینه های واقعی کار در نظر گرفته باشید (بدلایل مختلف منجمله تامین نقدینگی بیشتر در مرحله ای از کار). در صورتیکه حذف کارها، مربوط به آیتم هایی باشد که قیمت آنها دارای قیمت بالاتر از واقعیت بوده (آیتم سود ده یا به اصطلاح عرفی گوشت کار!! در مقابل کارهای ضرر ده یا استخوان کار!!) میتوانید خسارت ناشی از حذف این آیتم ها را مطالبه نمائید. البته لازم است به طریقی؛ با استناد به اسناد زمان مناقصه؛ به کارفرما اثبات کنید که این آیتم ها دارای سود بیشتر و دیگر آیتم ها دارای ضرر بوده اند.
    سوم. در صورت عدم توافق با کارفرما، کار به آیتم حل اختلاف میرسد که بستگی به متن قراردادتان لازم است به داور مرضی الطرفین یا دادگاه مراجعه نمائید. از آنجائیکه مراجعه به این محاکم با صرف هزینه و زمان زیادی توام است لذا پیشنهاد میشود با ارائه اسناد و مذاکره صحیح به توافق دست یابید. جهت بهره گیری از فنون صحیح مذاکره میتوانید سری به سایت ذیل بزنید. شاید برایتان مفید باشد. لطفا ما را هم از نتیجه مطلع فرمائید.
    mrvisitor.ir
    امیدوارم توضیحات کافی باشد.

 16. سلام جناب مهندس خليليان از اينكه زحمت كشيديد مطلب مفيد وكاربردي ارائه داديد متشكرم خيلي عالي بود خدا قوت موفق باشيد

 17. ممنون از مطالب مفیدتون.
  سوال؟ در کدام بخشنامه به محدودیت ۱۰ درصدی قیمت جدید اشاره شده است؟ اگه ممکنه دقیقا راهنمایی کنید

 18. به نظر میرسد محدود افزایش قرارداد با نگاه ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان ۲۵% توسط الحاقیه می باشد بیش از آن بایستی در قرارداد جدید اعمال شود

  • با سلام و تشکر از شما
   با توجه به توافق اولیه بابت تغییر مقادیر در محدوده ۲۵ درصد (با شرایط ذکر شده ) نیازی به صدور الحاقیه نیست و بعبارتی طرفین بابت این موضوع قبلا توافق کرده اند (هر چند صدور الحاقیه منافاتی ایجاد نمیکند ) ولی برای تغییرات مازاد بر آن لازم است الحاقیه یا متمم صادر کرد.
   خلیلیان

 19. سلام.
  میخواستم بدونم، آیا در خصوص پروژه های طرح و ساخت، آیا ملاک سقف تغییر مقادیر برابر بیست و پنج درصد بالانس است یا از همان ماده بیست و نه شرایط عمومی پیمان عادی پیروی میکند، ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمائید،

  • با سلام و تشکر از شما
   طبق بند ۱۳-۳ شرایط عمومی قراردادهای همسان طرح و ساخت، تغییر بایستی همچنان در محدوده ۲۵ درصد باشد (با شرایط ذکر شده در بند مربوطه ) ولی نکته مهم این است که در اینجا پیمانکار وظیفه طراحی و برآورد مقادیر را هم بعهده دارد و تغییرات مقادیر به شکلی که در قراردادهای سه عاملی مطرح است دیده نمیشود. در عوض در اینجا موضوع تغییر در محدوده یا Change in Scope مطرح است که پیمانکار به محض تشخیص یا دریافت این نوع تغییرات، لایحه ریالی، زمانی خود را جهت بررسی و اعلام نظر کارفرما ارسال میکند. مبلغ ناشی از این تغییرات دارای سقف ۲۵ درصد است.
   خلیلیان

 20. اینجانب دراستعلام اجرایی شرکت کرده ومبلغ قرارداد به ۳ برابر افزایش یافته است ومواردی مضاعف ازطرف کارفرماصورت پذیرفته که سبب گشته مدت زمان اجرا نیز سه برابر گرددلذا کارفرما این امررا طبیعی جلوه داده مثلا درطول روز بنده فقط به مدت ۵ ساعت توان انجام کاررراداشته ام .اکنون کارفرما میخواهد جهت کار مازاد سه استعلام تهیه نمایم وقیمت برابر قیمت پیشنهادی کارفرما باشد .لطفا راهنمایی فرمایید.

  • با سلام و تشکر
   امیدوارم سوالتان را درست متوجه شده باشم. شما میتوانید پیش از تجاوز مبلغ از سقف ۲۵ درصد با کارفرما در خصوص انجام یا عدم انجام توافق کنید ولی انجام عملیات پیش از توافق، به نوعی نشان از موافقت شماست.
   خلیلیان

 21. با سلام مشکل قرارداد ما با کارفرما ی دولتی در ادامه کار این است که مبلغ کلی قرارداد از ۲۵ درصد تجاوز نکرده ولی برخی از آیتم های قرارداد از ۲۵ درصد عبور کرده که کارفرما مبنا را ۲۵ درصر هر آیتم قرار داده و عملا ادامه پروژه بدون انجام آن آیتم ها عملی نیست. راه حل این مشکل چیست و چه باید کرد؟ واقعا ملاک کار ۲۵ قرارداد است یا ۲۵ درصد هر آیتم؟ امکان بستن متمم و الحاقیه میسر نشده است تا کنون

  • با سلام خدمت جناب آقای امینی
   در ابتدا به عرض میرساند بطور کلی محدودیت ماده ۲۹ مربوط به مبلغ کل پیمان است و محدود به مبلغ هر ردیف نمی گردد.
   در ادامه بنظر میرسد منظور شما از جمله «مبلغ کلی قرارداد از ۲۵ درصد تجاوز نکرده» اینست که «مبلغ آخرین صورت وضعیت از ۲۵ درصد مبلغ اولیه تجاوز نکرده». اگر برداشت بنده صحیح باشد لطفا به مثال ذیل توجه فرمائید:
   ممکن است قراردادی دارای ۱۰۰ ردیف و مبلغ اولیه ۱ میلیارد تومان باشد. در حین کار ممکن است تعداد ۲۰ ردیف از ۱۰۰ ردیف بمیزان ۲۵% درصد مبلغ اولیه یعنی ۲۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا کنند در حالیکه ۸۰ ردیف باقیمانده هنوز شروع نشده اند و صورت وضعیتی هم برای آنان ارسال نشده است. در اینصورت امکان افزایش مقدار هیچیک از ردیفها وجود ندارد ولی مبلغ آخرین کارکرد نیز تاکنون به مبلغ اولیه قرارداد نرسیده باشد.
   در اینصورت و در صورت تشابه موضوع شما با مثال فوق، میتواند استدلال کارفرما صحیح باشد. در اینصورت لازم است ضمن انجام ردیفهای دیگر تا سقف مقادیر اولیه قرارداد، نسبت به خاتمه قرارداد و پیگیری صدور مجوز ترک تشریفات مناقصه و عقد قرارداد جدید (جهت تکمیل کار) اقدام فرمائید.
   امیدوارم منظور شما را درست متوجه شده باشم.
   با تشکر – خلیلیان

   • با سلام، جناب خلیلیان تقریبا منظورم را درست متوجه شدید ولی من صراحتا متوجه نشدم چون در ابتدا فرمودید ملاک ۲۵ درصد کل مبلغ قرارداد است نه هر ریف مجزا، حال ما نیز مبلغ اولیه قرارداد به ۲۰ درصد رسیده ولی ۲ ردیف از کل قرارداد(لازم به توضیح است که ردیف حتی فصل هم نه ۲ ردیف کوچک از قرارداد) از ۲۵ مقدار پیش بینی شده عبور کرده و نمیتوان ردیف های دیگر را ضمن انجام این ردیف انجام داد چون پیش نیاز ردیفهای دیگر است، لذا با توجه به پیشرفت کم قرارداد آیا قانون و کارفرما می تواند سقف ردیف هارا چشم پوشی و فقط ملاک عمل را سقف مبلغ قرارداد اولیه قرار دهد؟ در غیر این صورت اگر مجبور به خاتمه پیمان شدیم قانونا می توانیم مدعی این باشیم که قرارداد دیگری به صورت ترک تشریفات به ما داده شود؟ چون در صورت خاتمه کارفرما قصد انجام مناقصه عمومی دارد نه ترک تشریفات، با تشکر از شما

    • با سلام و تشکر از شما،
     در ابتدا جدول مقادیر اولیه قرارداد را در نظر بگیرید. دو ردیف از این جدول به میزان غیر عادی دچار افزایش میشوند بنحویکه مجموع میزان افزایش این دو ردیف از ۲۵ درصد مبلغ قرارداد ( نه ۲۵ درصد مبلغ آن دو ردیف ) بیشتر میشوند. در اینصورت امکان افزایش مقادیر هیچیک از ردیفهای قرارداد بمیزانی بیشتر از مقادیر جدول اولیه نمیباشد. تاکید میکنم مقادیر دیگر میتوانند تا مقدار اولیه پیش بینی شده در جدول انجام شوند. حال اگر امکان انجام ردیفهای دیگر بدون انجام دو ردیف مذکور نباشد(که البته کمی بعید بنظر میرسد زیرا معمولا میتوان بخشی از کار آماده شده را انجام داد) و عدم امکان انجام و حذف دیگر مقادیر نیز بنحوی باشد که مجموع ریالی مقادیر حذف شده نسبت به مقادیر اولیه از ۲۵ درصد مبلغ اولیه بیشتر باشد بنابراین پیمانکار میتواند موافقت کند و ادامه کار دهد (که عملا دیگر کاری نمانده که انجام دهد ) یا مخالفت کند و قرارداد ماده ۴۸ شود. در اینصورت و طبق اختیار کارفرما، کارفرما میتواند با ارسال گزارش توجیهی به شورای عالی فنی درخواست ترک تشریفات مناقصه و ادامه کار با همان قیمتهای واحد و شرایط قبلی نماید و در صورت موافقت شورا، کار بصورت ترک تشریفات واگذار میشود. ولی اگر به هر دلیلی مثل عدم تمایل کارفرما (مثلا بخاطر اینکه احساس میکند قیمت قرارداد بالا بوده و الان قیمتها پائینتر اومده ) یا مخالفت شورا یا مسائل مالی و بودجه ای و … ترک تشریفات حادث نشود کارفرما مناقصه عمومی برگزار میکند. موفق باشید.
     با تشکر از راهنمایی همکار عزیزم آقای مهندس علیرضا تقدیر

  • با سلام
   جناب خلیلیان تقریبا موضوع را درست فهمیدید ولی من صراحتا متوجه نشدم در ابتدا گفتید ۲۵ درصد قراردا مهم است نه ۲۵ درصد ردیف، حال ما با وجود آنکه ۲۰ درصد قراردادمان پیشرفت داشتیم ولی برخی ردیف های جز از ۲۵ درصد مقدار پیش بینی شده تجاوز کرده و نیز برای ادامه کار مجبور به استفاده از این ریف ها می باشیم با این وجود آیا کارفرما قانونا می تواند از سقف تجاوز هر ردیف صرف نظر کرده و ملاک را کل قرارداد بگذارد؟ در غیر این صورت در صورت خاتمه پیمان قانونا می توانیم مدعی مناقصه جدید با ترک تشریفات شویم یا مناقصه عمومی برگزار می شود؟ با تشکر

 22. سلام خسته نباشید یه سوال
  از کجا میگید اگر کار بیش از ۲۵ درصد بود میشه الحاقیه یا متمم بست
  من شماره بخشنامه و قانونش میخوام
  با تشکر.

  • با سلام و تشکر از شما
   موضوع متمم یا الحاقیه (که در صورت کسب مجوز از شورای عالی فنی برای عقد قرارداد بالای ۲۵ درصد مطرح میشه) در استعلامهایی که بعضی از شرکتها از شورای عالی فنی داشته اند مطرح شده و حداقل بنده بخشنامه ای در مورد اون ندیدم. اگر موردی مازاد بر مورد بالا پیدا کردم مطرح خواهم کرد. موفق باشید.

 23. با سلام پيمانكار راهسازى هستم با توجه به اينكه در صورت وضعيت قطعى مشخص شده افزايش مقادير بيش از ٢٥ درصد شده است الان جهت پرداخت دچار مشكل شده ام و كارفرما زير بار نميرود هر چند مشاور اعلام كرده بود به كارفرما لطفا راهنمايى كنيد

  • با سلام و آرزوی موفقیت برای شما
   در صورتیکه کارها مطابق با دستور کارهای ابلاغ شده انجام شده و مشاور نیز آن را تائید میکند لازم است الحاقیه قرارداد صادر شود. در صورت عدم توافق کارفرما، میتوان موضوع را از سازمان مدیریت بصورت پرسش و پاسخ استعلام نمود.
   موفق باشید.

 24. با سلام
  در خصوص افزایش ۲۵درصدی مبلغ قرارداد، آیا مقدار آیتم نیز می تواند بیشتر از ۲۵ درصد باشد و مبلغ کل صورت وضعیت هم برابر۲۵ درصد؟ لطفا شماره بخشنامه را مرقوم فرمایید

  با تشکر

  • با سلام و تشکر از سئوالتان
   بطور کلی جواب مثبت است ولی جهت اطلاع از مجموع شرایط آن به بخشنامه شماره ۷۶۵۷۴ مورخ ۱۹ آبان ۸۷ سازمان مدیریت مراجعه فرمائید.
   موفق باشید

 25. سلام آیا ارزش افزوده مالیتا تکلیفی هم داخل این ۲۵درصد حساب میشه؟

  • با سلام و تشکر از سئوالتان؛
   معیار مبلغ قرارداد است و از آنجاییکه مبلغ قرارداد بدون مالیات بر ارزش افزوده یا VAT است بنابراین محاسبات ۲۵ درصد ارتباطی به VAT ندارد.
   مالیات بر ارزش افزوده در زمان صدور صورت وضعیت همردیف با کسورات بیمه و حسن انجام کار به مبلغ ص. و. اضافه میشود.
   با تشکر

 26. سلام وخسته نباشید
  شرکت ما بایک شرکت نیمه دولتی قراردادی به مبلغ ۸۳۵میلیون تومان بسته است در صورتی که مبلغ صورت وضعیت قطعی ۱۲۸۹۰۰۰۰۰۰ شده وکارفرما تا ۲۵درصد رو قبول میکند ولی بیشتر روقبول ندارد درصورتیکه که از کلیه مراحل اجرایی کار تایید عملیات از ناظرین پروژه موجود است وبرخی از کارها به دستور شفاهی کارفرما انجام شدهاست

 27. سلام وخسته نباشید
  شرکت ما بایک شرکت نیمه دولتی قراردادی به مبلغ ۸۳۵میلیون تومان بسته است در صورتی که مبلغ صورت وضعیت قطعی ۱۲۸۹۰۰۰۰۰۰ شده وکارفرما تا ۲۵درصد رو قبول میکند ولی بیشتر روقبول ندارد درصورتیکه که از کلیه مراحل اجرایی کار تایید عملیات از ناظرین پروژه موجود است وبرخی از کارها به دستور شفاهی کارفرما انجام شده است درچه صورتی ما میتوانیم الباقی پول رو دریافت کنیم

  • با سلام و خدا قوت
   جهت موضوع مطرح شده دو نکته زیر را میتوان مطرح کرد که میتوانید بصورت همزمان هر دو مطلب را دنبال کنید. انشاالله که بتوانید مبلغ کار انجام شده را دریافت فرمائید.
   نکته اول. طبق شرح خدمات مشاور، یکی از وظایف ایشان اعلام افزایش مقادیر کار بیش از ۱۲۵ درصد است که ظاهرا مشاور در انجام این کار کوتاهی نموده است. طرح این موضوع میتواند بخشی از بار اشتباه شما را بکاهد.
   نکته دوم. میتوانید از طریق جستجو در بخش پرسش و پاسخ های سایت رسمی سازمان مدیریت (نظام فنی اجرایی) و یافتن سئوال مشابه و ارائه پرینت آن به کارفرما، موضوع لزوم عقد الحاقیه قرارداد را از کارفرما پیگیری فرمائید. در این بین لازم است شما بعنوان پیمانکار اثبات کنید که اطلاعی از افزایش مبلغ ۱۲۵ درصد نداشته اید.
   در صورت عدم وجود پرسش و پاسخ مشابه، میتوانید راسا این سوال را از سازمان مطرح کنید که ظاهرا اخذ پاسخ آن پروسه زمانبری خواهد بود.
   موفق باشید.

 28. در صورتی که مبلغ قیمت جدید از سقف ده درصد بیشتر شود چه کار باید کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.