خانه / یک ساختمان خوب / دودکش خورشیدی
دودکش خورشیدی

دودکش خورشیدی

سیستم دودکش خورشیدی برای تهویه هوا، عموما در اقلیم‌های گرم و گرم و خشک استفاده می‌گردد. و به نحوی طراحی می‌شود که طبق اثر دودکشی، با جذب انرژی خورشیدی و گرم شدن هوای داخل دود‌کش، هوا به سمت بالا حرکت کرده و در قسمت پایین دودکش مکش ایجاد گردد و در پی آن هوای آلوده لایه‌های فوقانی فضا به داخل دود‌کش راه‌یافته و از بازشوهای قابل کنترلی که در بالای آن تعبیه شده خارج شود، تا به جای آن هوای خنک و تمیز از طریق بازشوهایی که در پایین ساختمان و در مجاورت زمین قرار دارد، وارد گردد. این جریان هوا، گرما را می‌زداید و هوا را تهویه می‌کند.

برای کیفیت بخشیدن به هوای ورودی می‌توان آن را از حیاط‌های سایه‌داری که دارای فضای سبز است، تامین نمود، تا هوای ورودی خنک‌تر و مرطوب‌تر شود.

دودکش خورشیدی

دودکش خورشیدی

دودکش خورشیدی

جزییات بهره‌گیری از حیاط سایه‌دار و دودکش خورشیدی به منظور تهویه و سرمایش فضاهای داخلی

در مدرسه ژنرال دوگل دمشق

اصولا دودکش‌های خورشیدی مجاری کم عمقی هستند که به صورت عمودی یا شیبدار در دیوارها و یا بام ساختمان طراحی می‌شوند. با توجه به نیاز دوام جریان هوا در طی روز و یا شب، در این سیستم، جاذب خورشیدی (ورق فلزی تیره رنگ و یا جرم حرارتی) با پوششی شیشه‌ای در مقابل تابش مستقیم آفتاب قرار می‌گیرد، تا پس از جذب انرژی، گرما به هوای مابین شیشه و جاذب حرارتی منتقل شده و با کاهش چگالی هوا و حرکت آن به سمت بالا جریان هوا برقرار گردد. اگر با کاهش زاویه شیب سطح جاذب، انرژی تابشی جذب شده توسط دودکش و در نتیجه دمای هوای خروجی افزایش یابد، در مقابل سرعت جریان هوا به دلیل کاهش ارتفاع دودکش، کاهش خواهد یافت. ارتفاع دودکش، سطح مقطع آن و دمای هوای داخل دودکش شاخص‌هایی هستند که بر مبنای تناسب بین آن‌ها می‌توان دودکش خورشیدی را بهینه طراحی نمود.

دودکش خورشیدی

دیاگرام کارکرد عمومی دود‌کش خورشیدی

دریچه خروجی هوای دودکش باید به گونه‌ای طراحی گردد که در مواقع وزش باد از ورود باد به داخل دودکش و انتقال هوای گرم به فضاهای داخلی، جلوگیری نماید. برای کنترل این دریچه‌ها می‌توان از سیستم‌های BMS نیز بهره جست و متناسب با شرایط محیطی میزان عبور هوا و جهت دریچه را تنظیم نمود.

یک دودکش خورشیدی ساده می‌تواند از یک لولهٔ سیاه‌رنگ برای جذب بیشتر انرژی خورشیدی، با قطر مناسب تشکیل شده باشد که به اندازهٔ چند متر از سقف ساختمان بالاتر است. در درون این دودکش‌ها ممکن است یک جرم حرارتی استفاده شود تا به حفظ حرارت برای مدتی پس از غروب خورشید کمک کند. چنین دودکشی را می‌توان در دیواری از خانه که به سمت خورشید است، یا روی سطحی جداگانه که از بام ساختمان بلندتر است نیز نصب کرد.

دودکش خورشیدیدودکش خورشیدی

جزییات دودکش خورشیدی مدرسه sidwell friends در واشنگتن

گردآورنده: بهنام رستگار

پیشنهاد می کنیم...

شیشه

شیشه ، ویژگی ها و قابلیت ها

شیشه به عنوان یکی از مصالح اصلی در ساختمان، اولین بار در 500 سال قبل ...

3 دیدگاه ها

  1. با سلام و تشکر از متن مفید و آموزندتون!

  2. با سلام خدمت آقای مهندس عزیز
    ممنون از آموزشی که دادین

  3. با سلام, متشکر از متن جالب شما, در مورد دودکشهای خورشیدی اطلاعاتی نداشتم, ممنون.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.