خانه / یک ساختمان خوب / دیوار ترومب ، سیستم‌های جذب غیر مستقیم انرژی خورشیدی
دیوار ترومب

دیوار ترومب ، سیستم‌های جذب غیر مستقیم انرژی خورشیدی

دیوار ترومب یکی از قدیمی‌ترین سیستم‌های جذب غیر مستقیم انرژی خورشیدی است. جذب غیر مستقیم انرژی خورشیدی از طریق سیستم‌های گوناگونی امکان‌پذیر است که در پروژه‌های مختلف متناسب با شرایط خاص پروژه می‌توان از آنها بهره‌جست. البته بهترین روش این است که اصول حاکم بر هر سیستم را درک نمود و در شکلی جدید به کار بست.

دیوار ترومب

دیوار ترومب

سیستمی گرمایشی است که معمولا با توجه به تاخیر انداختن انتقال حرارت و نور گذر نبودن آن، در ترکیب با سامانه جذب مستقیم بکار‌گرفته می‌شود. در این سیستم جرم حرارتی تیره‌ رنگ که بوسیله شیشه‌ای با حداقل فاصله هوایی 10 سانتی‌متر پوشش یافته، در طول روز پرتو تابش مستقیم آفتاب را حبس کرده و گرمای آن را جذب می‌نماید و در طول شب پس از پوشیده شدن با عایق حرارتی خارجی، گرمای جذب شده را از طریق تابش و یا همرفت و با کمک دریچه‌هایی به فضاهای داخلی منتقل می‌نماید. از آنجا که دیوار ترومب نسبتا ظخیم است، تاخیر زمانی آن باعث می‌شود که گرما تا عصر به سطح داخلی دیوار نرسد. و اگر جرم حرارتی کافی وجود داشته باشد دیوار در تمامی طول شب به صورت گرمایشگری تابشی عمل می‌نماید. دریچه‌هایی که در دیوار ترومب تعبیه می‌شود در ساعاتی از روز جهت گردش هوا باز و در طول شب به منظور انتقال تدریجی گرما از طریق تشعشع بسته می‌شوند. در حقیقت وجود این دریچه‌ها امکان کنترل بهتر دمای داخلی را مهیا می‌سازد.

لازم به ذکر است که طراحی سایبان‌های افقی و بازشوهایی در قسمت پایین و بالای پوشش شیشه‌ای دیوار ترومب، کارایی این سیستم را در تابستان افزایش خواهد داد و استفاده از آن برای تهویه فضاهای داخلی را نیز ممکن خواهد نمود.

دیوار ترومب

خانه ترومب اولین ساختمانی است که این سیستم به صورت تدوین یافته در آن اجرا گردیده است-استقاده از دیوار ترومب در سرتاسر نمای جنوبی این ساختمان مانع دید نشده است. پنجره‌های لازم در دیوار داخلی لحاظ گردیده است. این سیستم در زمستان گردآوری گرما را به عهده دارد و در تابستان به تهویه فضا کمک می‌کند.

دیوار ترومب

در این خانه‌ی روستایی سیستم دیوار ترومب به سادگی با نمای جنوبی آمیخته شده است.

دیوار ترومب

در این مدرسه که در کشور هند ساخته شده است برای استفاده‌ی هر چه بیشتر از انرژی خورشید به صورت غیر مستقیم در مدلی پسیو، سیستم ترومب به صورتی گسترده با نمای جنوبی ترکیب شده است. مطابق با جزییات طراحی شده این سیستم در زمستان به دریافت غیر مستقیم گرما و در تابستان به تهویه هوا کمک شایانی نموده است.

دیوار ترومب

نمونه‌ای از کاربرد دیوار ترومب در ترکیب با نورگیری مستقیم فضا در ساختمان مرکزی پارک ملی کارلینای شمالی

گردآورنده: بهنام رستگار

منابع

  1. محمد رضا سلطاندوست. اقلیم، معماری، تهویه مطبوع. یزدا؛ 1390
  2. براون.جی.زد، مارک.دکی. خورشید، باد و نور، طراحی اقلیمی. ترجمه سعید آقایی. پرهام نقش؛ 1389
  3. زهرا قیابکلو. سرمایش غیر فعال. جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیر کبیر؛ 1392

پیشنهاد می کنیم...

شیشه

شیشه ، ویژگی ها و قابلیت ها

شیشه به عنوان یکی از مصالح اصلی در ساختمان، اولین بار در 500 سال قبل ...

3 دیدگاه ها

  1. با سلام و تشکر از کلیپ آموزندتون

  2. با سلام, بسیار متشکر از مطالب آموزنده شما, استفاده از تکنیک های جالب فنی که در سایت قرار میگیرد, می تواند به عنوان یک راه حل فنی یا یک ایده جدید در ذهن معماران خلاق قرار گیرد.

  3. با تشکر از فیلم مفیدتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.