خانه / معماری / فرفورژه – هنر آهنگری

فرفورژه – هنر آهنگری

 

ارائه دهنده محتوا: ناصر منصوری، تجربه‌ی حرفه‌ای: 30 سال

فرفورژه ، هنر آهنگری

فرفورژه فرآیندی شامل شکل دادن فلز با استفاده از نیروهای فشاری موضعی است. ضرباتی که میتواند در قالب چکش دستی و یا حتی یک چکش برقی وارد شود. قطعات فورژ می تواند در وزن کمتر از یک کیلوگرم یا صدها تن در کارگاه فرفورژه انجام شود. کاربرد این محصول در قدیم جهت محصولات سنتی و تزئینی و لوازم آشپزخانه، سخت افزار، ابزار دستی، لبه سلاح و جواهرات بود. امروزه، قطعاتفرفورژه به طور گسترده ای در ماشین آلات و بخشهای مختلف ساختمان استفاده می شود. در سالهای اخیر این هنر پیشرفت چشمگیری داشته و تبدیل به یک صنعت تولیدی در کارگاه‌ها و کارخانه‌های بزرگ گردیده است.

فرفورژه یك اصطلاح فرانسوی است؛ فر به معنای آهن و فورژه یعنی كوبیده شده. هنر فرفورژه در سبکی به نام نهضت هنر نو که ابتدا در هنر‌های تزیینی مانند پارچه، تولید کتاب، مبلمان از دهه 1880 آغاز گردید. سپس این سبک در زمینه‌های دیگر هنر‌های تزیینی همچون گرافیک، نقاشی، طراحی داخلی، پیکر تراشی و حتی عکاسی ظهور نمود.

پیروان نهضت هنر نو برای اولین بار بینش جدیدی را در معماری اروپا پایه گذاری کردند که به جای الهام از گذشته، توجه به آینده و تکنولوژی و ابداعات جدید داشت. معماران این سبک از مصالح مدرن مانند چدن، آهن، فولاد و بتن استفاده می‌کردند، ولی ظاهر کلی و جزییات ساختمان را با تزیینات فرم‌های طبیعی و گیاهی شکل می‌دادند.

ویکتور ارتا اولین معمار معروف این سبک محسوب می‌شود. وی از اوایل دهه 1890 ساختمان‌های بسیاری به این سبک ساخت. در طرح‌های وی دیوار‌های سنگی، ستون‌های چدنی، آهنی و تزیینات به صورت فرم‌های نرم وسیال و درهم تنیده ظاهر می‌شدند.

امروزه در کشور ما این سبک در ساخت اجزا فلزی ساختمان‌ها رونق فراوانی گرفته است و در این راستا هنر نمایی هنرمندان و استادکاران در کارگاهها و نمایشگاهها به چشم میخورد.

گردآورنده: رضا یمینی

https://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%AF%D9%84%E2%80%8C%D9%86%D8%B1%D8%AF%D9%87

  فرفورژه ، هنر آهنگری فرفورژه فرآیندی شامل شکل دادن فلز با استفاده از نیروهای فشاری موضعی است. ضرباتی که میتواند در قالب چکش دستی و یا حتی یک چکش برقی وارد شود.…
User Rating: 4.75 ( 12 votes)

پیشنهاد می کنیم...

تست‌های غیرمخرب

تست‌های غیرمخرب – ( NDT ( Non Distractive Test

تست‌های غیرمخرب تست‌های غیرمخرب رایج‌ترین روش برای تشخیص عیب‌های قطعات در صنعت بخصوص در ساختمان‌سازی ...

4 دیدگاه ها

  1. با سلام و تشکر از کلیپ جالبی که ارائه نمودید. قابل توجه دوستانی که به معماری داخلی و تزیینات علاقه مند هستند.

  2. با سلام و تشکر بابت کلیپ خوبتون

  3. با تشکر از فیلم آموزندتون

  4. با سلام و خدا قوت به شما
    همیشه ساخت این فرفروژه ها برایم مبهم بود. ممنون از شما بابت کلیپ آموزندتان.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.