خانه / یک ساختمان خوب / مواد تغییر فاز دهنده ، راهکاری برای ذخیره انرژی ۱
مواد تغییر فاز دهنده

مواد تغییر فاز دهنده ، راهکاری برای ذخیره انرژی ۱

بزرگترین تهدیدی که بشریت در قرن 21 با آن روبروست، پدیده گرمایش جهانیست. 40% از مصرف انرژی و تولید گازهای گلخانه‌ای در کل دنیا سهم ساختمان‌هاست. بنابراین، ساختمان‌ها نقش اساسی در گرمایش جهانی ایفا می‌کنند. تخمین‌ها نشان می‌دهد که نقش مخرب ساختمان‌ها در این گرمایش، تا سال 2050 هر سال 8/1 درصد افزایش می‌یابد. یعنی، مصرف انرژی و تولید گازهای گلخانه‌ای در آینده از وضعیت امروز هم بدتر خواهد شد. پس، تأثیر سیستم‌های خنک‌کاری در کنار تهویه مطبوع و گرمایش که 60 درصد از کل مصرف انرژی ساختمان را شامل می‌شود، قابل چشم پوشی نخواهد بود.

روش‌های خنک‌کاری را می‌توان به سه دسته فعال، منفعل و ترکیبی تقسیم کرد. یک جایگزین مورد توجه برای سیستم‌های خنک‌کاری مرسوم که سیستم های منفعل هستند. در بین روش‌های مختلف خنک‌کاری منفعل، ذخیره انرژی گرمایی با استفاده از گرمای نهان یک راه کارآمد برای افزایش اینرسی گرمایی در پوشش ساختمان‌هاست که منجر به کاهش نوسانات دمایی و متعاقباً بهبود آسایش حرارتی ساکنین خواهد شد. مواد تغییر فاز دهنده1 ، با چگالی بالا برای ذخیره انرژی گرمایی، ابزاری کارآمدی برای رسیدن به این هدف هستند. با استفاده از این تکنیک، پوشش عایقی ساختمان، گرما را جذب کرده و وقتی دمای بیرون افت می‌کند، این مواد گرما را آزاد می‌کنند و باعث کاهش پیک بار مصرفی ساختمان می‌شوند.

مواد تغییر فاز دهنده

در سال‌های اخیر استفاده از این مواد در صنایع مختلف رو به افزایش است، صنایعی مثل صنایع فضایی، صنایع الکترونیکی، نیروگاه‌های خورشیدی، خشک‌کن‌های خورشیدی در صنعت کشاورزی، سیستم‌های تولید الکتریسیته فتوولتاییک، نگهداری تولیدات غذایی و دارویی، سیستم‌های بازیابی حرارت اتلافی و آب گرم خانگی از این تکنولوژی استفاده می‌کنند. بنابراین مواد تغییر فاز دهنده یک ابزار بسیار قدرتمند در طراحی ساختمان‌های انرژی صفر هستند.

مواد تغییر فاز دهنده

Phase change materials

گردآورنده: احسان خواصی

منابع:

[1] Muhd.Zaimi Abd Majid et al, “A review on phase change material (PCM) for sustainable passive cooling in building envelopes”, Renewable and Sustainable Energy Reviews · July 2016.

پیشنهاد می کنیم...

شیشه

شیشه ، ویژگی ها و قابلیت ها

شیشه به عنوان یکی از مصالح اصلی در ساختمان، اولین بار در 500 سال قبل ...

2 دیدگاه ها

  1. با سلام و تشکر از مطلب آموزنده و مفیدتان

  2. سلام
    ممنون از مطلب خوبتان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.