خانه / شرکت ها و صنایع / نصب پارکت طبیعی – روش چسبی

نصب پارکت طبیعی – روش چسبی

ارائه کننده محتوا:سازمان زیباسازی شهر تهران

نصب پارکت طبیعی – روش چسبی

پارکت نوعی کفپوش چوبی است که عموما در فضاهای داخلی و دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرد ، کلمه‌ی پارکت از لغت فرانسوی  Parchet به معنای فضای کوچک احاطه شده ، گرفته شده است.

دسته بندی انواع پارکتها از چندین طریق امکان پذیر است.

1- جنس چوب بکار رفته

بصورت کلی بهتر است از چوب های سخت برای پارکت استفاده شود ، انتخاب نوع چوب پارکتها بستگی به عواملی نظیر مقاومت مورد نیاز بسته به میزان رفت و آمد ، طراحی فضای مذکور و انتخاب رنگ طبیعی چوب و هزینه تمام شده‌ی آن دارد ، عمدتا پارکتها از چوب درختانی نظیر بلوط ، گردو ، راش ، بامبو و غیره میباشد .پارکت ساخته شده از چوب گردو دارای رنگی تیره و درخت راش به رنگ‌های سفید و قرمز است.برای استفاده در سالن‌های ورزشی و اماکن پر رفت و آمد استفاده از چوب درخت بلوط که آسیب‌پذیری کمتری دارد پیشنهاد می‌شود.

2- لایه های پارکت

بعضی پارکتها تنها از یک لایه چوب طبیعی تشکیل شده اند که عمدتا به صورت چسبی بر روی کف نصب میشوند، در حالی‌که پارکت‌هایی نیز وجود دارند که از چندین لایه که تماما چوب هستند تشکیل میشوند ، اینگونه  پارکت‌ها به صورت کلیک در یکدیگر قفل شده و بر روی کف نصب میگردند .

3- طرح 

انواع طرح پارکت عامل دیگری برای دسته بندی میباشد ، طرح پارکت به دو عامل  بستگی دارد ، یکی نوع برش قطعات که میتواند مستطیلی ، مربعی ، لوزی و غیره باشد و دیگری طرح  چوب بکار رفته  در پارکت. است .

4- ابعاد 

تنوع ابعاد در کفپوش های چوبی بالاست ، پارکت‌های مستطیلی عموما طول هایی بین 60 تا 120 سانتی متر و عرض هایی از 5 تا 40 سانتی متر دارند و پارکت‌های مربع شکل در ابعاد گوناگون 40*40 ، 60*60 ، 80*80 و 100*100 موجود میباشند ، پارکت با قطعات ریز نیز موجود است .

نصب

عموما دو سیستم نصب در پارکت وجود دارد

1- سیستم نصب با چسب 

در این سیستم پارکت‌ها توسط چسب مخصوص بر روی کف نصب میشوند ، از مزایای این سیستم نصب میتوان به عدم حرکت پارکت به مرور زمان اشاره کرد و از معایب آن میتوان به سختی نصب ، عدم امکان استفاده مجدد در فضایی دیگر و آسیب دیدگی کف زیرین در صورت نیاز به برداشتن پارکت اشاره کرد ، در این سیستم نصب پس از نصب  باید از ساب و لاک پارکت استفاده کرد تا همه چیز تمیز و یکدست باشد و معمولا هر از چند سال یکبار ساب و لاک پارکت مجددا مورد نیاز میباشد .نکاتی که در این مدل نصب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است آماده کردن کف‌سازی اولیه و پاک بودن آن از هرگونه گرد و غبار و خاک است تا  به بهترین صورت چسبانده شود. بعد از نصب که به شکل‌های مختلفی صورت می‌گیرد نوبت به سمباده زدن با سمباده‌های درشت و ریز و در انتها زدن پلی‌استر می‌رسد. زدن 3 دست پلی‌استر به عایق شدن پارکت در مقابل رطوبت کمک می‌کند.

2- سیستم نصب کلیکی

در این سیستم ابتدا فوم سایلنت بر روی کف انداخته میشود و قطعات پارکت‌ها از یک گوشه شروع شده و یکدیگر قفل میشوند ، از مزایای این سیستم میتوان به امکان استفاده مجدد و عدم آسیب دیدگی کف اصلی اشاره کرد و شاید تنها ایراد آن این باشد که در صورتی که یک قطعه آسیب دید باید کل سیستم باز شود تا آن قطعه را خارج  کرد ، عمدتا این نوع پارکت‌ها نیاز چندانی به ساب ولاک ندارند ، برای نصب آن از هر سیستمی که استفاده شود ، باید نکات زیر مدنظر قرار بگیرد.

1- کف اصلی کاملا تراز باشد چرا که در صورت تراز نبودن کف به مرور زمان درزهایی بین پارکت‌ها دیده خواهد شد.

2- هر کجا پارکت یا متریال دیگری به دیوار میرسد حداقل 4 میلیمتر درزانبساط مورد نیاز است چرا که چوب اصطلاحا بازی میکند. درز های انبساط در کناره ها توسط قرنیز و در مجاورت متریال های دیگر توسط گرده پوشانده خواهند شد.

3- هیچگونه فاصله ای نباید میان قطعات پارکت‌های نصب شده وجود داشته باشد.

نصب پارکت طبیعی - روش چسبی پارکت نوعی کفپوش چوبی است که عموما در فضاهای داخلی و دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرد ، کلمه‌ی پارکت از لغت فرانسوی  Parchet به معنای فضای کوچک…
User Rating: 4.44 ( 11 votes)

پیشنهاد می کنیم...

پله فلزی

پله فلزی – کف پله کنسول شده

2 دیدگاه ها

  1. با سلام و تشکر از کلیپ آموزندتون

  2. با سلام ممنون از فیلم مفیدتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.