خانه / یک ساختمان خوب / نور روز ، کنترل نور آسمان با استفاده از سیستم‌های سایه‌انداز
سیستم‌های سایه‌انداز

نور روز ، کنترل نور آسمان با استفاده از سیستم‌های سایه‌انداز

در ادامه‌ی یادداشت‌های قبلی در رابطه با سیستم‌های نور روز ، در این یادداشت می‌خواهیم انواع مختلف سیستم‌های سایه‌انداز پنجره‌ها را به انضمام برخی اطلاعات تکمیلی ارائه دهیم. برخی از زیر مجموعه‌های این سیستم‌ها می‌توانند چند عملکرد را محقق کنند که در فهرست زیر دسته‌بندی شده و سپس به توضیح هر‌یک می‌پردازیم که این سیستم‌های سایه‌انداز در چه اقلیم‌هایی کاربرد بیشتری دارند و یا معیارهای ما برای انتخاب این بازشوها چیست.

برخی از پنجره‌ها که دارای سایه‌انداز هستند، برای تأمین نور خود از روشنایی آسمان استفاده می‌کنند مانند:

  • پانل‌های منشوری – prismatic Panels، این نوع از سیستم‌های سایه‌انداز در تمامی اقلیم‌ها قابلیت استفاده را دارند و به دو شکل عمودی و سقفی مورد استفاده قرار می‌گیرند که بسته به موقعیت قرار‌گیریشان مانع خیرگی می‌شوند. این نوع از سایه‌اندازها دید به بیرون ندارند و اگر از نوع عمودی آن استفاده شود نور روز بیشتری به عمق فضا هدایت می‌شود و در مصرف نور مصنوعی صرفه جویی می‌شود. این در حالیست که اگر از نوع سقفی آن استفاده شود نور همگن‌تری حاصل شده و حرکت رد نور را احساس نخواهیم کرد.

سیستم‌های سایه‌اندازسیستم‌های سایه‌انداز

نوع دیگر سایه‌اندازهاکه قابلیت استفاده برای تأمین نور روز فضاها را دارند عبارتند از:

  • کرکره‌های منشوری  – Prisms Blinds که بیشتر در اقلیم‌های معتدل کاربرد دارند و به صورت عمودی نصب می‌شوند، این سیستم‌های سایه‌انداز از خیرگی حفاظت می‌کنند و اگر کرکره‌ی آن بسته باشد به بیرون دید نخواهند داشت. این نوع از سایه‌اندازها نور همگنی را به عمق فضا هدایت می‌کنند و عامل صرفه‌جویی در مصرف انرژی و نور مصنوعی هستند، در ضمن نیاز به ردیاب نور خورشید نیز دارند.

سیستم‌های سایه‌اندازسیستم‌های سایه‌انداز

  • بازشوهای سقفی هدایت کننده نور Anidolic Zenithal Opening از دیگر سیستم‌های سایه‌انداز ها هستند که هنوز در مرحله‌ی آزمایش هستند و به بازار عرضه نشده‌اند. در اقلیم‌های معتدل کاربرد بیشتری دارند و از نوع سقفی محسوب می‌شوند. این نوع از سایه‌اندازها در هنگام انتقال نور روز مانع خیرگی شده و دید به بیرون ندارند و در نتیجه نور کمتری به عمق فضا هدایت می‌کنند، از همین رو نور همگنی حاصل کرده و عامل صرفه جویی در نور مصنوعی هستند. این فناوری نیازی به ردیابی نور خورشید ندارد.

سیستم‌های سایه‌اندازسیستم‌های سایه‌انداز

  • سیستم های سایه‌انداز شفاف Transparent Shading نوعی دیگر از سیستم‌های سایه‌انداز ها هستند که در اقلیم‌های معتدل مورد استفاده قرار می‌گیرند و در نوع پنجره‌های عمودی و سقفی و شیشه‌های روی بام قابل استفاده هستند. این نوع سایه‌اندازها در صورت نصب بر روی سقف و شیشه‌ی بام به میزان بیشتری از خیرگی جلوگیری می‌کنند و دید کمتری به بیرون خواهند داشت. این در حالی است که نور را کمتر به عمق فضا هدایت می‌‌کنند،با این حال نور همگنی تولید کرده و باعث مصرف انرژی کمتری هستند و نیاز به ردیابی نور دارند.

سیستم‌های سایه‌اندازسیستم‌های سایه‌انداز

در یادداشت بعدی قصد داریم به معرفی سیستم‌هایی که عملکرد آن‌ها براساس نور مستقیم خورشید است بپردازیم، با ما همراه باشید.

گردآورنده: مژده یمینی

منبع:

  1. راهنمای طراحی مدارس انرژی صفر – سازمان نوسازی مدارس – 1394
  2. Daylight in Buildings, IEA. 2000

 

پیشنهاد می کنیم...

شیشه

شیشه ، ویژگی ها و قابلیت ها

شیشه به عنوان یکی از مصالح اصلی در ساختمان، اولین بار در 500 سال قبل ...

4 دیدگاه ها

  1. با سلام، متشکر از مقاله خوبتان.

  2. با سلام مقاله ی مفیدی بود ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.