خانه / تاسیسات / چیلر تراکمی – معرفی عمومی ۱

چیلر تراکمی – معرفی عمومی ۱

ارائه دهنده محتوا: محسن محرابی، کارشناس شیمی، تجربه‌ی حرفه‌ای: 25 سال

 چیلر تراکمی – معرفی عمومی

 خنک کاری تبرید تراکمی که در آن مبرد دچار فرآیند تغییر فاز می‌شود (از مایع به بخار و از بخار به مایع)، یکی از پرکاربردترین روش‌ها برای خنک کاری و تهویه مطبوع در ساختمان‌ها و اتومبیل‌ها است. از این سیستم در یخچال‌های تجاری و خانگی و برای سرد کردن یا منجمد کردن مواد غذایی و گوشت‌ها در کامیون‌های یخچال دار نیز بهره می‌جویند. یکی دیگر از زمینه های کاربرد این سیستم‌های خنک کاری که شاید کمتر شنیده شده باشد، استفاده از آن‌ها در پالایشگاه‌های پتروشیمی و تولید نفت و گاز طبیعی است که البته از چیلر تراکمی در مقیاس بزرگ استفاده می‌کنند.

سیستم عملکرد یک چیلر تراکمی به طور ساده به این شکل است که با انجام کار توسط کمپرسور، گرما را از محیط سرد گرفته و به محیط گرم منتقل می‌کند. مکانیزم عملکرد پمپ گرما نیز به همین صورت است با این تفاوت که هدف در پمپ گرما، گرم کردن یک محیط و در چیلر تراکمی سرد کردن محیط مورد نظر است.

تراکمی

چیلر تراکمی در ساده‌ترین نوع خود از یک اواپراتور، یک کمپرسور، یک کندانسور و یک شیر انبساط تشکیل شده است که بنا به کاربردهای متنوع آن می‌تواند تجهیزات دیگری به آن اضافه شود. در اواپراتور، مبرد گرما را از محفظه داخل یخچال یا فریزر یا هر محیطی که قرار است خنک شود، می گیرد و تبخیر می‌‌شود. این مبرد سپس به کمپرسور رفته، فشار و دمایش افزایش می‌یابد و سپس در کندانسور گرما را به محیط اطراف می‌دهد. مبرد پس از عبور از شیر انبساط دچار افت دما و فشار قابل توجهی شده و مجدداً این روند را تکرار می‌کند.

تراکمی

در حال حاضر متداول‌ترین مبرد مورد استفاده در سیستم های تبرید تراکمی، R134-a است. R-22، R-123، R-12 نیز از دیگر انواع مبرد مورد استفاده در این سیستم‌ها هستند. برای کاربردهای کرایوژنیک (دماهای کمتر از منفی 150 درجه سانتی گراد) از گازهایی مثل نیتروژن، هلیم، پروپان و اتیلن استفاده می‌شود.

گردآورنده: احسان خواصی

منابع:

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Vapor-compression_refrigeration

[2] Yunus A. Cengel, Michael A. Boles, “Thermodynamics, An enginnering approach”, 5th Ed., McGraw-Hill, 2006.

 چیلر تراکمی - معرفی عمومی  خنک کاری تبرید تراکمی که در آن مبرد دچار فرآیند تغییر فاز می‌شود (از مایع به بخار و از بخار به مایع)، یکی از پرکاربردترین روش‌ها…
User Rating: 4.9 ( 5 votes)

پیشنهاد می کنیم...

تست‌های غیرمخرب

تست‌های غیرمخرب – ( NDT ( Non Distractive Test

تست‌های غیرمخرب تست‌های غیرمخرب رایج‌ترین روش برای تشخیص عیب‌های قطعات در صنعت بخصوص در ساختمان‌سازی ...

5 دیدگاه ها

  1. با تشکر کلیپ آموزنده‌ای بود.

  2. با سلام و تشکر مطلب مفیدی بود ممنون.

  3. با تشکر از کلیپ آموزندتون

  4. با سلام و تشکر از مطالب آموزندتون

  5. سلام
    ممنون از مطالب آموزندتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.