خانه / تاسیسات / چیلر جذبی – معرفی عمومی ۱

چیلر جذبی – معرفی عمومی ۱

 

ارائه دهنده محتوا: شاهین خواجه بیگی، دیپلم، تجربه‌ی حرفه‌ای: 43 سال

چیلر جذبی

سیستم خنک کاری جذبی یا چیلر جذبی نوعی سیستم خنک کاری است که از یک منبع گرمایی استفاده می‌کند. این منبع گرمایی انرژی مورد نیاز برای راه‌اندازی فرآیند خنک کاری را تأمین می‌کند. معمولاً وقتی از این سیستم استفاده می‌شود که منبع گرمایی ارزان قیمت با دمایی بین 100 الی 200 درجه سانتی‌گراد (مثل انرژی خورشیدی، زمین گرمایی، شعله ایجاد شده از یک سوخت فسیلی، گرمای اتلافی از کارخانه‌ها یا سیستم‌های گرمایش مناطق مسکونی) در دسترس باشد.

چیلر جذبی

از سیستم خنک کاری جذبی اغلب برای نگهداری غذا در خودروهای کاروان استفاده می‌شود. برخی اوقات گرمای اتلافی نیروگاه گازی یا بخاری برای تأمین انرژی سیستم تهویه مطبوعی که از تبرید جذبی استفاده می‌کند، به کار برده می‌شود. در این صورت استفاده از گرمای اتلافی توربین‌های گازی نیروگاه‌ها باعث می‌شود که توربین بسیار پربازده شود، چون هم تولید برق می‌کند، هم آب گرم و هم تهویه مطبوع.

در سال‌های ابتدایی قرن بیستم استفاده از چیلر جذبی بسیار گسترده بود ولی با اختراع سیستم تبرید تراکمی و با توجه به ضریب عملکرد بالاتر آن، استفاده از چیلرهای جذبی بسیار محدود شد (همان گونه که گفته شد بیشتر در صورت وجود انرژی ارزان قیمت برای تولید گرما و یا وجود گرمای اتلافی استفاده از این چیلرها مقرون به صرفه است.)

از نام چیلر جذبی می توان فهمید که این سیستم شامل یک مبرد است که توسط یک محیط انتقال جذب می‌شود. یکی از سیستم‌های تبرید جذبی که به طور گسترده استفاده می‌شود، سیستم آب-آمونیاک است که آمونیاک به عنوان مبرد و آب به عنوان محیط انتقال (یا جاذب) استفاده می‌شود. یک سیستم تبرید جذبی دیگر که متداول است، سیستم‌های شامل آب-لیتیم برماید یا آب-لیتیم کلراید است که در این سیستم‌ها نیز آب به عنوان مبرد عمل می کند. البته دو گونه اخیر بیشتر برای کاربردهای تهویه مطبوعی استفاده می‌شوند که در آن‌ها کمترین دمای کارکرد بیش از دمای آب است. مبردهای جذبی استاندارد در استاندارد 560-2000 سیستم استاندارد ANSI/AHRI ذکر شده اند.

گردآورنده: احسان خواصی

منابع:

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Absorption_refrigerator

[2] Yunus A. Cengel, Michael A. Boles, “Thermodynamics, An enginnering approach”, 5th Ed., McGraw-Hill, 2006.

  چیلر جذبی سیستم خنک کاری جذبی یا چیلر جذبی نوعی سیستم خنک کاری است که از یک منبع گرمایی استفاده می‌کند. این منبع گرمایی انرژی مورد نیاز برای راه‌اندازی فرآیند…
User Rating: 4.75 ( 8 votes)

پیشنهاد می کنیم...

تست‌های غیرمخرب

تست‌های غیرمخرب – ( NDT ( Non Distractive Test

تست‌های غیرمخرب تست‌های غیرمخرب رایج‌ترین روش برای تشخیص عیب‌های قطعات در صنعت بخصوص در ساختمان‌سازی ...

5 دیدگاه ها

  1. با سلام ممنون بابت کلیپ آموزندتون

  2. با سلام و تشکر از آقای معمار که چنین کلیپ های مفیدی رو ارائه می دن!

  3. سلام و عرض ادب ممنون از ارایه کنندگان این کلیپها

  4. با سلام و تشکر از کلیپ آموزندتون

  5. با تشکر از ارائه مطالب مفید و کاربردی.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.