خانه / یک ساختمان خوب / کنترل و هدایت نور روز ، سایه‌انداز ها
سایه‌انداز

کنترل و هدایت نور روز ، سایه‌انداز ها

برخی از سایه‌انداز ها نور مستقیم خورشید را دریافت کرده و بوسیله‌‌ی روش‌هایی آن را به بهترین شکل در فضا منعکس می‌کنند. ما بر اساس نیازهایی که مد نظر داریم یکی از انواع این سایه‌انداز ها را انتخاب می‌کنیم و در تلفیقی معمارانه با بازشوهای نورگذر ساختمان از آنها بهره‌ می‌گیریم.

لوور وکرکره افقی –Louvers and blinds

این نوع از سایه‌انداز ها همواره یکی از گزینه‌های در دسترس می‌باشند. هرچند از ایجاد خیرگی حفاظت می‌کنند، لیکن دید به بیرون را بر اساس میزان باز یا بسته بودن کرکره، مخدوش می‌نمایند. این نوع از سایه‌انداز ها متناسب با تنظیمشان نور را به عمق فضا هدایت کرده و نوری همگن را حاصل می‌کند.

سایه‌انداز

بازتابنده افقی نور خورشید یا طاقچه نوری Light  shelf for redirection of sunlight

این سایه‌انداز ها غالباً در اقلیم گرم با آسمان آفتابی، مورد استفاده قرار می‌گیرند و در مجاور پنجره‌های عمودی که در بالای تراز دید هستند، نصب می‌گردند. این سایه‌انداز ها فضا را از خیرگی حفاظت کرده و دید به بیرون را مختل نمی‌کنند و بر اساس موقعیت قرارگیری خورشید، نور را به عمق فضا انتقال می‌دهند. در طراحی این گونه از سیستم‌ها باید توجه داشت که هرچه نور بیشتری به عمق فضا نفوذ کند، نور مصنوعی کمتری مصرف می‌شود.

طاقچه‌های نوری به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می‌‌گردند. البته ترکیب طاقچه‌های نوری در خارج و داخل ساختمان، به همگن شدن نوری که به فضای داخلی بازتاب می‌نماید و عمق نفوذ آن کمک می‌نماید.

سایه‌انداز

شیشه با مقطع انعکاس دهنده Glazing with reflecting profiles

شیشه‌های انعکاس دهنده در تمامی اقلیم‌ها کاربرد داشته و در نوع عمودی و سقفی نصب می‌گردند. این نوع سایه‌انداز اگر در نوع سقفی خود استفاده گردد کمتر از خیرگی حفاظت می‌کند، امکان دید به بیرون ندارد و نور را کمتر به عمق فضا انتقال می‌دهد، و اگر به روش عمودی مورد استفاده قرار گیرد، بسته به محل نصب خود نور همگنی ایجاد کرده، نیاز به ردیابی نور نداشته و کاملا در دسترس است.

سایه‌اندازنورگیر سقفی با صفحات برش‌دار لیزری Skylight with laser cut panels  

این نوع سایه‌انداز در اقلیم گرم با آسمان آفتابی مورد استفاده قرار می‌گیرد و معمولا کاربرد سقفی دارد، این نوع سایه‌انداز بسته به نوع طراحی می‌تواند ایجاد خیرگی را کنترل نموده و نوری همگن  و یکنواخت را به عمق فضا انتقال ‌دهد، نیاز به ردیابی خورشید ندارد و فضایی زیبا و دلنشین را حاصل می‌نماید.

سایه‌انداز

گرد‌آورنده: مژده یمینی

منبع: Daylight in Buildings, IEA. 2000

پیشنهاد می کنیم...

شیشه

شیشه ، ویژگی ها و قابلیت ها

شیشه به عنوان یکی از مصالح اصلی در ساختمان، اولین بار در 500 سال قبل ...

2 دیدگاه ها

  1. با سلام و تشکر از مطلب جالب،مفید و آموزندتون

  2. با سلام خوشحالم که مورد توجهتون قرار گرفته!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.