خانه / یک ساختمان خوب / گلخانه ، فضای گرم زمستانی
گلخانه

گلخانه ، فضای گرم زمستانی

گلخانه

گلخانه

 

 

 

 

 

 

 

گلخانه فضایی است عملکردی و الحاقی، با حداقل یک سطح شیشه‌ای رو به آفتاب که علاوه بر کارآیی عملکردی، فراهم‌آوردن گرما را نیز برای بقیه فضاهای ساختمان به عهده دارد. به طور کلی گلخانه‌ای که از شیشه‌های دو جداره عمودی و زاویه‌دار سقفی تشکیل شده و با دیگر بخش‌های ساختمان احاطه شده‌است، از دیگر گونه‌ها کاراتر است و استفاده از عایق حرارتی متحرک از داخل و سایبان متحرک خارجی این کارآیی را افزایش می‌دهد.

از آنجا که این فضا در مواقع آفتابی گرم و در بقیه زمان‌ها سرد است، لازم است برای کنترل نوسانات گرمایی و ذخیره، نگهداری و انتقال گرما و همچنین تهویه آن تدابیری سنجیده شود. عموما عمل ذخیره‌سازی در دیوارها و یا کف رو به تابش با بهره‌گیری از توده‌های حرارتی مانند مخازن آب و یا انباره‌های سنگی و … صورت می‌گیرد و انتقال عمده گرما به فضاهای مجاور به کمک جابجایی هوا از طریق دریچه‌ها و کاتال‌های تعبیه شده انجام می‌شود.

انرژی حرارتی را در گلخانه به دو صورت انرژی گرمایی محسوس و نهان می‌توان در جداره‌های داخلی آن ذخیره نمود. در ذخیره انرژی محسوس انرژی حرارتی با افزایش دمای جسم جامد یا مایع، ذخیره می‌شود. اما میزان انرژی محسوس ذخیره شده در جسم تابعی از دما، ظرفیت گرمایی ویژه و مقدار جسم می‌باشد. ذخیره انرژی گرمایی توسط جسم به صورت نهان به هنگام تغییر فاز جسم از حالت جامد به مایع یا مایع به گاز و یا جامد به جامد صورت می‌گیرد. مواد تغییر فاز دهنده انرژی را به صورت گرمای نهان ذوب ذخیره می‌کنند. مواد تغییر فاز دهنده دارای کاربردهای بسیار متنوعی درذخیره سازی انرژی گرمایی نظیر استفاده بعنوان بخشی ازسیستم‌های گرمایش آب خورشیدی، سیستم های گرمایش هوای خورشیدی، گلخانه خورشیدی و سیستم های بازیاب حرارت اتلافی می‌باشد. در طراحی داخلی فضای گلخانه‌ها می‌توان این مواد را در لوله‌های فلزی و در ترکیب با پوشش جداره‌ها به کاربست و با این روش بازده گلخانه را ارتقاء داد.

گلخانه

دیاگرام عملکرد زمستانی و تابستانی فضای گلخانه‌ای

گلخانه

گلخانه تمامی سطح نمای جنوبی را در بر گرفته است و کلیه تبادلات هوایی را کنترل می‌کند. فضای آن جزیی از فضاهای ساختمان است که انواع فعالیت‌ها در آن شکل می‌گیرد.

گلخانه

گلخانه به عنوان یک کلکتور به نمای جنوبی الحاق شده است.

 

پیشنهاد می کنیم...

شیشه

شیشه ، ویژگی ها و قابلیت ها

شیشه به عنوان یکی از مصالح اصلی در ساختمان، اولین بار در 500 سال قبل ...

3 دیدگاه ها

 1. با سلام و احترام
  مطلب گلخانه بسیار جالب بود.
  لینک این صفحه را از طریق تلگرام به بسیاری از دانشجویان و گروه های مهندسی فضای سبز و منظر معرفی کردم.

  برای بهتر شدن مطلب پیشنهاد میکنم که مطالب را مستند نمائید و منابع اصلی آن را نیز معرفی کنید.
  هم چنین میتوانید برخی از مقالات و موضوعات مرتبط یا مکمل در این سایت را از طریق لینک های داخلی به هم مرتبط نمائید تا در صورت نیاز، خواننده بتواند با کلیک بر لینک های مذکور به سایر مطالب مرتبط نیز دست یابد.

  موفق باشید.
  دکتر جانی پور

 2. با سلام
  ممنون از مطالب جالب و مفیدتون

 3. با عرض سلام ممنون از زحماتتون
  مطالب بسیار مفیدی دارین
  بازم ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.