خانه / یک ساختمان خوب / شیشه ، ویژگی ها و قابلیت ها
شیشه

شیشه ، ویژگی ها و قابلیت ها

شیشه به عنوان یکی از مصالح اصلی در ساختمان، اولین بار در 500 سال قبل از میلاد کشف و ساخته شد. و روز به روز شناخت ما از خواص شگفت انگیز آن افزایش یافته و تا امروز کیفیت و کاربرد‌های آن در حال گسترش است.

تاریخچه‌ی مختصر شیشه در صنعت ساختمان

در دوره‌ی ما قبل تاریخ ابسیدین (Obsidian) (شیشه‌ ی طبیعی پیدا شده در منطقه‌ی ولکانیک) و فولگوریت (Fulgurite)(شیشه‌ی طبیعی شکل گرفته بعد از رعد و برق روی ماسه‌ها) در ساخت سلاح مورد استفاده قرار می‌گرفته است. و شیشه‌ی دست‌ساز بشر در ساخت دکوراسیون، جواهرات، ظروف شیشه‌ای و سفالی مورد استفاده بوده است.

با کشف روش دمیدن شیشه در قرن اول در اروپا، صنعت ساخت شیشه پا گرفت. این تکنیک از امپراطوری رومیان انتشار پیدا کرد و بعد از شناخت دی‌اکسید منیزیم ساخت شیشه‌ی شفاف امکانپذیر شد، با این کشف شیشه برای اولین بار در معماری مورد استفاده قرار گرفت و پنجره‌های شیشه‌ای در ساختمان‌های مهم روم و پمپی استفاده ‌شد. در طول 1000 سال شیشه به عنوان یک مصالح شناخته شده در اروپا و خاورمیانه مورد استفاده قرار می گرفت. آنگلوساکسون‌ها نیز در قرن هفتم میلادی از آن در ساختمان کلیساها استفاده می‌کردند.

در قرن یازدهم تکنیک ساخت شیشه ی تخت بوجود آمد. در این روش شیشه‌گر شیشه‌ی مذاب را در انتهای یک میله می‌چرخاند تا جایی که آن را بر روی یک صفحه صاف کند. در قرن سیزدهم این روش در ونیز به اوج خود رسید و پنجره‌های شیشه‌ای رنگ‌آمیزی شده در معماری رنسانس گوتیک و باروک از قرن یازدهم تا هجدهم ساخته شد. تا اواسط قرن نوزدهم برای ساخت آن از همین تکنیک استفاده می‌شد. در قرن نوزدهم شیشه‌های تختی برای ساخت پنجره‌ها استفاده می‌شدند که هیچگونه انحراف نوری ایجاد نمی‌کردند، ولی همچنان یکی از مصالح لوکس و هزینه‌بر به شمار می‌رفت.در سال 1985 پیکینگتون(Pikington) و بیکراستاف(Bickerstaff) با تولید جام شیشه انقلابی در این صنعت بوجود آوردند. در این روش شیشه دارای یک ضخامت ثابت و یکنواخت و سطحی بسیار صاف بود.

با شروع قرن بیست و یکم معماری مدرن تاًثیر شگرفی بر روند تولید مصالحی مانند بتن، شیشه و استیل داشت. به نحوی که استفاده از شیشه و استیل در بسیاری از کشورها نشان پیشرفت و تکنولوژی آنها است.

شیشه

خصوصیات شیشه:

شفافیت(Transparency): این ویژگی باعث ایجاد ارتباط بصری با فضای خارجی می‌شود. این ویژگی با اضافه کردن مواد افزودنی به ماده اصلی شیشه قابل تغییر است. با پیشرفت تکنولوژی و با استفاده از روش Electro chromatic glazing امکان تولید شیشه‌های مات مهیا شده است.

U value: این ویژگی، معرف میزان عبور گرما از پنجره می‌باشد. مقدار کمتر عدد U value به این معنی است که شیشه عایق بهتری در برابر گرما و سرماست.

استحکام: شیشه به طور کلی یک مصالح شکننده می‌باشد اما می توان با افزودن ورقه‌های خاص و مواد افزودنی میزان مقاومت گسیختگی آن را افزایش داد.

اثر گلخانه‌ای( Greenhouse effect): اثر گلخانه‌ای به میزان عبور طول موج‌های کوتاه نور خورشید و میزان جذب آن توسط شیشه اشاره دارد و با ممانعت شیشه از عبور اشعه‌ی مادون قرمزی که از اجسام گرم تابیده می‌شود ارتباط دارد. این مساًله باعث افزایش حرارت و دمای کلی ساختمان می‌شود.

شیشه

کاربری(Workability): شیشه به ده‌ها روش مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. شیشه‌های ساده، مشجر، رنگی، سندبلاست شده و … .

قابلیت بازیافت: شیشه مصالحی 100% قابل بازیافت می‌باشد، ضایعات شیشه پس از برش به عنوان ماده خام در کارخانه ساخت شیشه، بتن و … مورد استفاده می‌گیرد.

میزان جذب گرمایی(Solar heat gain coefficient): به درصدی از نور و گرما که از طریق کل پنجره‌ها به ساختمان وارد می‌شود میزان جذب حرارت ساختمان می‌گویند.

میزان عبور نور(Visible transmittance): به درصدی از نور قابل مشاهده می‌گویند که از شیشه عبور می‌کند.

بهره‌وری انرژی و کنترل صوتی( Energy efficiency and acoustic control): صرفه‌جویی در انرژی در پوشش‌های شیشه‌ای یکی از اهدافی بوده است که باعث بوجود آمدن شیشه‌های دو و سه جداره شده است. برخلاف شیشه‌های قدیمی، شیشه‌های پوشش‌دار جدید که کم تشعشع می‌باشند از تبادل حرارتی شدید با فضای بیرون از طریق پنجره‌ها جلوگیری می‌کنند. ایجاد خلاً در فضای میانی شیشه به آکوستیک شدن پنجره‌ها کمک می‌کند.

شیشه

گردآورنده: آزاده ندیمی

منبع: http://www.understandconstruction.com/glass.html

پیشنهاد می کنیم...

پیاده راه

پیاده راه ، پل عابر ، پل روگذر … تعریفی جدید

امروزه در شهرهای بزرگ استفاده از راه‌های هوایی یکی از راه‌حل‌های پیشنهادی به منظور کاهش ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.