خانه / یک ساختمان خوب / شیشه ، انواع و مشتقات آن
شیشه

شیشه ، انواع و مشتقات آن

انواع شیشه

جام شیشه ساده  (Float Glass): جام شیشه ساده که با نام‌های Soda Lime Glass یا شیشه‌ی تخت نیز معروف می‌باشد، از باز پخت شیشه‌ی مذاب به‌دست می‌آید و شفاف، صاف و صیقلی است. جام شیشه‌ی ساده در ابعاد مختلفی برش می‌خورد و حداکثر درابعاد 2450* 4800 موجود می‌باشد. ضخامت شیشه بصورت استاندارد از 2 میلیمتر تا 20 میلیمتر است و وزنی در حدود 6 تا 26 کیلوگرم در متر مربع دارد. این نوع شیشه‌ی ساده کاملاً شفاف است و گاهی ایجاد انعکاس می‌کند. مورد استفاده اصلی از این شیشه‌ها در سایبان‌ها، ویترین مغازه‌ها و پارتیشن‌های ریلی و … است.

شیشه‌ها‌ی رنگی(Tinted Glass) : یکی از مواد افزودنی که به ماده‌ی اولیه‌ی شیشه‌ها اضافه می‌شود رنگ‌ها هستند که بدون اینکه در مقاومت شیشه‌ها تغییری ایجاد کنند به آن ظاهر زیباتری می‌دهند.

افزودن اکسید آهن تولید رنگ سبز، گوگرد با غلظت متفاوت ایجاد رنگ‌های زرد، قرمز و سیاه می‌کنند. سولفات مس در شیشه تولید رنگ آبی می‌کند و … .

شیشه

شیشه‌های سخت(Toughened Glass): این نوع شیشه ممکن است باعث ایجاد انحراف نور شود یا دید را تا حدی محدود نمایند اما استفاده‌ی اصلی از آن‌ها در درب‌های ضد آتش و مواردی از این قبیل است. ضخامت و وزن آن‌ها مانند شیشه‌های معمولی است.

شیشه

شیشه‌های روکشدار(Laminated Glass): این نوع شیشه از روکش کردن صفحات شیشه با یک لایه‌ی محافظ به‌دست می‌آیند. وزن آن‌ها بیشتر از شیشه‌ی معمولی می‌باشد و ایجاد انحراف نور می‌کنند. آن‌ها مقاومت بالایی دارند، تا حدود 99٪ از عبور اشعه‌ی UV جلوگیری می‌کنند و تا حدود 50٪ عایق صدا هستند. مورد استفاده‌ی آن‌ها در نماهای شیشه‌ای، آکواریوم‌ها، پل‌ها، راه پله‌‌ها و دال‌های کف است.

شیشه

شیشه

شیشه‌های نشکن(Shatterproof Glass): با افزودن یک لایه‌ی پلی‌وینیل بوتیرال(polyvinyl butyral) شیشه‌ی نشکن ساخته می‌شود. این مدل شیشه حتی موقعی که می‌شکند لبه‌های تیزی ندارد و در نورگیرهای سقفی، پنجره‌ها و کف‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شیشه‌های ضد غبار(Extra Clean Glass): در این مدل شیشه که با فناوری نانو ساخته می‌شود اثر حرکت قطرات آب بر روی شیشه باقی نمی‌ماند و بدلیل اینکه سطح شیشه با ذرات نانو پوشانده شده‌ است جذب غبار آن کمتر و پاک کردن آن راحت‌تر می‌باشد.

شیشه

شیشه‌های دو جداره(Double Glazed Units): این قطعات با ایجاد خلأ در بین دو قطعه شیشه به منظور کاهش تبادل حرارتی ساخته می‌شوند. شیشه‌های معمولی به مقدار زیادی انرژی حرارتی ساختمان را به هدر می‌دهند و تا حدود 30٪ از انرژی‌ای را که صرف تهویه هوا شده از طریق آن خارج می‌شود. شیشه‌های دو جداره می‌توانند این مورد را کاهش بدهند.

اغلب خريداران شیشه‌های دوجداره هنگام خريد شيشه بر اين نكته اصرار دارند كه آيا بين دو لايه شيشه گاز آرگون تزريق مي شود يا خير ؟ دو جداره كردن باعث افزايش ويژگي عايق بودن شیشه‌ها مي شود اما واقعيت اين است كه بر طبق مطالعات انجام شده وجود گاز آرگون در ميان دو لايه شيشه در مقايسه با هوا تنها باعث افزايش W/m²*K 0.2 بر مقدار U-Value مي‌شود و بر ميزان ايزولاسيون صوتي نيز هيچ تاثيري ندارد. بطور کلی با دوجداره کردن اصولی و استفاده از چسب های اولیه و ثانويه به صورت اتوماتیک که امکان نفوذ هوا را در بین دوجداره سد کند، احتمال تعرق شیشه دوجداره فوق العاده ضعیف می شود. در واقع آنچه که موجب میشود در شیشه های دو جداره‌ای که به صورت اتوماتیک تولید می‌شود تعرق در سطح شیشه صورت نگیرد، وجود مواد رطوبت گیری است که درون Spacer یا فاصله انداز قرار دارد.

شیشه‌های کروماتیک(Chromatic Glass): این نوع شیشه‌ها قادر به کنترل نور روز و شفافیت به میزان قابل توجهی است. این شیشه‌ها در 3 مدل در دسترس هستند: فوتوکروماتیک( با یک روکش حساس به نور بر روی شیشه)، ترموکروماتیک(با یک روکش حساس به حرارت بر روی آن) و الکتروکروماتیک(محصول حساس به نور با قابلیت تنظیم شفافیت توسط الکتریسیته) که در اتاق‌های جلسات و بخش‌های ICU کاربرد دارد.شیشه

پشم شیشه(Glass Wool): پشم‌شیشه یک عایق حرارتی ساخته شده از الیاف منعطف و درهم‌تنیده‌ی شیشه است. این محصول به عنوان پرکننده، عایق حرارتی و صوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بلوک‌های شیشه‌ای(Glass Blocks): دیوارهای شیشه‌ای توخالی از دو نیمه‌ی مجزا که در زمانی که شیشه هنوز بصورت مایع است به هم فشرده شده‌اند ساخته می‌شود. ما بین این دو قطعه ایجاد خلأ می‌کنند و این دیوارهای شیشه‌ای علاوه بر انتقال نور دید را محدود می‌کنند.

مشتقات شیشه :

پلی‌کربنات(Polycarbonate): این محصول 300 بار مقاوم‌تر از شیشه‌ها ، مقاوم در برابر اکثر مواد شیمیایی، دو برابر سبک‌تر از آن و در برابر سایش و ضربه مقاومت بالایی دارد. این مواد قابلیت عبور نور به اندازه‌ی شیشه را بدون انحراف نور دارا هستند و در پنجره‌ها و خانه‌های سبز کاربرد دارند.

آکریلیک(Acrylic): آکریلیک از پلاستیک‌های حرارتی مقاوم در برابر هوا ساخته شده و 5 برابر مقاوم‌تر از شیشه‌ها هستند اما به راحتی خش برمی‌دارند. آن‌ها به راحتی نور را از خود عبور می‌دهند، نرم‌تر هستند اما گرد و غبار را به خود جذب می‌کنند. این محصول به‌صورت گسترده در خانه‌های بازی، خانه‌های سبز و … استفاده می‌شود.

پانل‌های Glass Reinforced Plastics)GRP): این محصول از ترکیب صدها رشته‌ی شیشه با یکدیگر و اضافه کردن رزین‌های رنگی مقاوم در برابر اشعه‌ی  UVبه دست می‌آید. این پانل‌ها برای ساخت اجزای مختلف ساختمان از جمله روکش سقف، سایبان‌ها و … استفاده می‌شوند. این ماده سبک و قابل حمل می‌باشد و برای عایق‌سازی نیز کاربرد دارد.

Ethylene tetrafluoroethylene)ETFE): یک پلاستیک با استحکام بالا و مقاومت در برابر خوردگی می‌باشد و در برابر اشعه‌ها نفوذناپذیر است. این ماده مقاوم، قابل بازیافت و مقاوم در برابر آلودگی است.

گردآورنده: آزاده ندیمی

منبع: http://www.understandconstruction.com

پیشنهاد می کنیم...

پیاده راه

پیاده راه ، پل عابر ، پل روگذر … تعریفی جدید

امروزه در شهرهای بزرگ استفاده از راه‌های هوایی یکی از راه‌حل‌های پیشنهادی به منظور کاهش ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.