خانه / یک ساختمان خوب / LSF ، سیستم پیش ساخته فولادی سبک ۱
lsf

LSF ، سیستم پیش ساخته فولادی سبک ۱

ساختمان های پیش ساخته فولادی سبک (steel frame light weight) موسوم به LSF به صورت اجرای خشک و عمدتاً با استفاده از اتصالات پیچی و به روش تولید صنعتی به کار گرفته می شوند. این ساختمان ها از سه جزء اصلی شامل ورق های فولادی سرد نورد شده جهت تامین سازه، صفحات تخته گچی به عنوان پوشش رویه درونی ولایه عایق حرارتی و صوتی  تشکیل می شوند. کاربرد این ساختمانها به عنوان یک سیستم سازه ای مستقل، اکثراً در انبوه سازی ساختمان های دو طبقه، دفاتر و ساختمان های تجاری کوچک، واحدهای صنعتی وسالن های ورزشی در یک طبقه می باشد. این روش بیشتر در کشورهای ژاپن و سوئد و برخی مناطق امریکا استفاده می شود.lsf

اجزای سیستم

اجزای اصلی این سیستم عبارتند از: قاب فلزي سبك با ورقه هاي فولادي نازك فرم داده شده در حالت سرد (ورقهاي گالوانيزه و يا ورقهاي ضد زنگ)، به عنوان المان باربر و غيرباربر، تخته هاي گچي (به عنوان پوشش سطوح داخلي ديوارها و سقف)، عايق هاي معدني (به عنوان پوشش سطوح داخلي ديوارها و سقف)، و پوششهاي خارجي (نما)

در سيستم  LSF انواع نماهاي متعارف به صورت سنتي يا پوشش هاي خشك مانند، تخته هاي سيماني ( cement board) و غيره به عنوان پوشش خارجي استفاده مي گردد.

lsflsf

روشهاي توليد در صنعت نوردسرد عمدتاً شامل: پرسكاري با استفاده از غلطك به منظور شكل دادن به ورق و يا نورد اين ورقها خواهد بود. دامنه ضخامت اعضاي سردنورد شده به علت رفتار كمانشي و لاغري عنصرسازهاي بين 6/. تا 2/5 میلی متر در نظر گرفته می شود. نسبت پهنا به ضخامت اجزاء مختلف اين عناصر بسيار بالا بوده و در محدوده المانهاي لاغر قرار ميگيرند .بنابراين براي افزايش مقاومت از سخت كننده مياني و لبه اي استفاده مي شود. براي اين منظور هنگام نورد با ايجاد اعوجاج هايي در بال و جان مقطع سرد نورد شده از كمانش موضعي آنها جلوگيري مي شود.

lsf

از مزاياي ويژه مقاطع سرد نورد شده، سهولت تركيب آنها با يكديگرو ساخت مقاطع تركيبي مقاوم در برابر اشكال مختلف بارها است . بنابراين از اين مقاطع به عنوان تير و ستون و خرپا مي توان استفاده كرد.

ورقهاي فولادي با مقاومت بالا هر چند در اين سيستم اقتصادي تر است اما بدليل پايين بودن شكل پذيري نبايد براي ساخت اعضايي كه تحت بارهاي غيرعادي و تنش بالا قرار مي گيرند استفاده شوند و فقط براي تيرچه هاي بام و يا عناصر سقفي كه فقط تحت بارهاي ثقلي قرار دارند استفاده شوند.

lsf

براي حفاظت از سازه هاي فولادي در برابر زنگ زدگي و خوردگي، از فولاد گالوانيزه استفاده مي كنند. همچنین ملاتها و اندودها تا زماني كه مرطوب هستند به پوشش ها و آلياژهاي روي حمله مي كنند و چون مدت خشك شدن ملات كم است لذا در محیط  هاي غيرمرطوب خوردگي ناشي از ملاتها و بتن مشاهده نمي شود.

عناصر سرد نورد شده به تعداد كافي در فواصل مشخص (حداكثر 60 سانتيمتر) براي ايجاد ديوار باربر در كنار يكديگر قرار مي گيرند و شبكه مناسبي جهت اتصال پوشش خارجي و داخلي براي ايجاد ديوار را فراهم مي آورند.

lsf

ديوارهاي ساخته شده در حقيقت اسكلت اصلي و باربر اين سيستم به شمار مي آيند، بنابراين سيستم ساختماني LSF يك سيستم ديواري با قابهاي متعدد از عناصر سردنورد شده است كه به كمك اتصالات موضعي (يا پيچ و مهرهاي) به يكديگر متصل شده اند.

lsf

گردآورنده: هادی رحمانی

پیشنهاد می کنیم...

پیاده راه

پیاده راه ، پل عابر ، پل روگذر … تعریفی جدید

امروزه در شهرهای بزرگ استفاده از راه‌های هوایی یکی از راه‌حل‌های پیشنهادی به منظور کاهش ...

One comment

  1. با سلام و تشکر از مطلب مفیدتون
    آیا این راهکار پر هزینه نیست؟
    توجیح اقتصادی داره؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.