خانه / یک ساختمان خوب / طاقچه ، نقش طاقچه در معماری مدرن
طاقچه

طاقچه ، نقش طاقچه در معماری مدرن

طاقچه

یکی از مشکلات در معماری آپارتمان‌های مدرن و امروزی کمبود فضاست. صاحب‌خانه سعی می‌کند از تمامی فضاهای در و دیوار برای جا دادن وسایل خود استفاده کند؛ یکی از بهترین و شاید زیبا‌ترین راهکارها برای ایجاد فضایی مناسب، استفاده از طاقچه‌هاست. این طاقچه‌ها در بازار امروز به متنوع‌ترین شکل در حال عرضه شدن است.

طاقچه

صاحب‌خانه‌ی خوش ذوق بدون نیاز به نظر کارشناس و طراح داخلی با دانستن چند نکته‌ی اولیه می‌تواند بهترین نقطه را برای نصب طاقچه‌های خود انتخاب کند و با کمترین هزینه تنوعی شگرف در دکوراسیون خانه‌ی خود ایجاد نماید؛ به چند نکته‌ی کاربردی در این خصوص توجه کنید:

اگر در خانه دیواری وسیع و ساده با رنگ روشن و یکنواخت دارید بهترین مکان را برای نصب طاقچه‌ی خود پیدا کرده‌اید، این طاقچه‌ها می‌تواند در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف باشد ولی بهتر است در دیوارهای روشن از رنگ تیره برای طاقچه‌ی خود استفاده کنید؛ و اگر می‌خواهید از طاقچه برای قرار دادن وسایل دکوری خاصی استفاده کنید، بهتر است رنگی که استفاده می‌کنید متناسب با بقیه‌ی وسایل باشد حتی جنس، رنگ و بافت آن نیز هماهنگ باشد، به این ترتیب طاقچه‌ها نه تنها اشیایی اضافه در فضا به حساب نمی‌آیند بلکه هماهنگی‌شان با اجزای ساختمان هارمونی خوبی به کل فضای خانه می‌بخشد؛ گویی که در زمان طراحی خانه از ابتدا به این طاقچه‌ها فکر شده و آنها ملزومات اضافه شده‌ای نیستند.

طاقچه

طاقچه

زمانی که کاناپه‌ها به دیوارهای خانه چسبیده‌اند می‌شود با استفاده از طاقچه‌ها فضا را کمی تغییر داد.

در خانه های کوچک که گریزی از چسبیدن کاناپه ها به دیوارها نیست، مناسب‌ترین کار این است که با دو طاقچه در اندازه های متفاوت نمایی تازه به نشیمن داد. به این ترتیب فضای کافی برای به نمایش گذاشتن تزئینی‌های دوست داشتنی‌تان نیز خواهید داشت و دیوار خانه دیگر خالی و بی روح باقی نمی‌ماند. نصب طاقچه و قرار دادن عکس یا شمع روی آن گاهی حتی به نصب یک تابلوی هنری ارجحیت دارد.

طاقچه

در معماری خانه‌های ایرانی همیشه دیوار بین دو پنجره بلااستفاده باقی می‌ماند، یا نهایتا با پرده‌ای ذخیم به بهانه‌ی بزرگتر جلوه دادن فضا پوشانده می‌شود، ولی این متدها دیگر قدیمیست و بهترین راهکار استفاده از طاقچه‌ها در این دیوار است. این پیشنهادی بهتر از نصب قفسه‌های نازک یا کتابخانه در فضای نشیمن است.

طاقچه

هنگام سفارش کابینت‌های آشپزخانه عمدتا افراد خواهان کابینت‌های سرتاسری از بالا تا پایین و از چپ تا راست هستند ولی بهتر است به فکر طاقچه‌ها در آشپزخانه باشیم تا برخی وسایل در دسترس‌تر جلوه کند و به مدرن شدن آشپزخانه بیافزاید، ولی باید حواسمان باشد که این طاقچه‌ها را پر از وسایل ریزو درشت و بیهوده نکنیم که فضا را شلوغ و کسل کننده کند.

طاقچه

همچنین در دستشویی طاقچه های متعدد در کنج ها برای وسایل تزیینی متناسب، فضا را باز و دلپذیرتر می کند، ولی اگر روی تمام طاقچه ها پر از وسایل بهداشتی باشد فضای دلگیری حاصل می‌شود.

طاقچه

طاقچه

گردآورنده: مژده یمینی

منبع: www.persianv.com/decoration

www.akairan.com/khanehdari/decor1

پیشنهاد می کنیم...

پیاده راه

پیاده راه ، پل عابر ، پل روگذر … تعریفی جدید

امروزه در شهرهای بزرگ استفاده از راه‌های هوایی یکی از راه‌حل‌های پیشنهادی به منظور کاهش ...

4 دیدگاه ها

  1. ممنون از نوشته تان. این نوشته می تواند در بسیاری از چیدمان ها تغییری ایجاد کند.

  2. با سلام و تشکر
    ممنون از قلم زیبا و مطلب مفیدتان

  3. سلام
    موضوع کاربردی و جالبی بود

  4. بسیار زیبا است دارای لطافت است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.