خانه / یک ساختمان خوب / LSF ، سیستم پیش ساخته فولادی سبک ۲
lsf

LSF ، سیستم پیش ساخته فولادی سبک ۲

عناصر سیستم پیش ساخته فولادی سبک
 الف) اجزاء تشكيل دهنده ديوارها
  • ستونک یا وادار: مقاطع C شکل که بصورت قائم نصب می شوند.
  • لاوک ها: عناصر افقی وU شکل که وظیفه یکپارچه کردن وادار ها و تقویت سازه را دارند.
  • اتصال دهنده ها که به صورت افقی هستند و به دو طرف ستونک پیچ می شوند.
ب) جویست ها:

مقاطع  Cشکل که بصورت افقی استفاده می شود و بار کف را به لاوک ها انتقال می دهد.

ج) سخت کننده جان:

اين سخت كننده ها در نقاطي كه بار متمركز بر تير وارد مي شود براي افزايش مقاوت و سختي جان تير اجرا مي شوند.

د) نبشی اتصال:

براي اتصال اعضا به يكديگر اگر اتصال مستقيم كافي نباشد مورد استفاده قرار مي گيرد.

lsf

مراحل ساخت

1- شالوده: به علت وجود ديوارهاي باربر در اين سيستم حتي الامكان شالوده بايد به صورت نواري در تمام سطوح ساختمان اجرا گردد (البته در صورت ضعيف بودن خاك از شالوده گسترده نیز استفاده مي شود.). ابتدا تسطيح و آماده سازی زمين صورت مي گيرد، سپس بتن مگر ( 5 تا 10 سانتيمتر) ريخته و شبكه ميلگرد شالوده برروي آن اجرا مي شود. سپس سازه كف برروي شبكه ميلگرد در محل خود قرار مي گيرد و برش گيرهايي براي اتصال سازه كف به بتن شالوده اجرا می گردد. پس از انجام عمليات فوق بتن شالوده ريخته مي شود. در این صورت سازه كف براي نصب دیگر اجزاي قاب فولادي سبك نوردسرد با استفاده از اتصالات پيچي آماده مي باشد.

lsf

2- دیوار باربر: معمولاً به شكل پانلي طراحي وساخته مي شوند. به صورتي كه استادها از بالا و پايين به رانرها اتصال دادهشده و سپس رانرها به سيستم سقف متصل ميگردند.

به جهت عبور تاسيسات الكتريكي و مكانيكي از بين فضاي ديوارها، تمامي استادها قبلاً هنگام توليد و نورد در كاخانه سوراخكاري و پانچ مي شوند.

lsf

3- نعل درگاه: دراین سيستم ساختماني به علت وجود ديوارهاي باربر در تمامي درگاه ها، نعل درگاه هایی مرکب از دو مقطع C شکل به هم چسبيده اند (پشت به پشت) اجرا می گردند. نعل درگاه مي بايست به دو ستونك مقاوم در طرفين خود متصل گردد. اين ستونكهاي مخصوص به نام King Studs نامگذاري مي شوند.

4- سقف:  جهت پوشش طبقات، از عناصر سازه ا ي به شكل خرپا و يا تيرچه هاي باربر مابين ديوارهاي باربر و در امتداد استادهاي ديوار و در فواصل 600 تا 400 ميليمتر استفاده مي كنند. پوشش نهايي مي تواند بوسيله بتن ريزي در جا (بصورت سقف كامپوزيت) و يا به صورت خشك شكل گيرد.

استفاده از پوشش نهايي خشك در سقف يكي از ويژگيهاي مهم سيستم LSF است كه سرعت ساخت را بسيار افزايش مي دهد. اما در اين حالت لازم است سقف به صورت انعطاف پذير طراحي و الزامات انتقال نيروي جانبي از كف به عناصر مقاوم جانبي (بادبندها) نيز فراهم گردد. استفاده از عايق حرارتي در بالاي قطعات فولادي (تيرريزي) از بوجود آمدن ميعان در سقف جلوگيري مي نمايد.

هنگام مهاربندي تيرهاي سقف در تيرريزي سقف با دهانه هاي متوسط تا زياد بايد از نگهدارنده مناسب بين تيرچه ها استفاده نمود تا از تابيدن آنها وكمانش جانبي تيرچه و درنهايت لرزيدن سقف جلوگيري شود.

lsf

5- نماسازي خارجي : در اين سيستم اتصال مناسب نماي ساختمان به استادها به سادگي فراهم مي گردد و در هنگام وقوع زلزله ، از گسيختگي، يكپارچگي و تخريب نماي ساختمان جلوگيري مي كند. علاوه بر انواع پوششهاي خشك و پيش ساخته، مي توان از كليه نماهاي سنتي و متعارف مانند آجركاري، سيمان كاري و انواع نماي سنگي و ديوارهای پرده اي نيز استفاده نمود.

lsf

lsf

پیشنهاد می کنیم...

پیاده راه

پیاده راه ، پل عابر ، پل روگذر … تعریفی جدید

امروزه در شهرهای بزرگ استفاده از راه‌های هوایی یکی از راه‌حل‌های پیشنهادی به منظور کاهش ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.